דיוויד קמרון לליברל-דמוקרטים: "הצטרפו אליי לתקן את הליקויים"

בבריטניה יסיימו בקרוב לספור את תוצאות המצביעים, למרות שהתוצאות ברורות: המפלגה השמרנית ניצחה, אך לא יכולה להקים ממשלה. דיוויד קמרון, מנהיג המפלגה, קרא קריאה נרגשת לעברו של ניק קלג, ראש המפלגה הליברל-דמוקרטית ואמר לו: "יש לנו הזדמנות לעשות כל מה שנרצה ולתקן את הליקויים הרבים לאחר שלטון הלייבור"

לאחר שתוצאות הבחירות בבריטניה קבעו ניצחון למפלגה השמרנית, יצא דיוויד קמרון, מנהיג המפלגה והאיש שאמור לכהן כראש הממשלה הבא בממלכה, אל המצלמות.

"אני מציע למפלגה הליברל-דמוקרטית הצעות יוצאות דופן", אמר קמרון, כשהוא מתייחס להזדמנות שנקרתה בפניו להתגבר על המשבר הכלכלי החמור ממנו סובלת בריטניה, ובנוסף לשקם את הפוליטיקה במדינה ואולי לנקוט ברפורמה שתביא לשינוי שיטת הבחירות. 

למרות שקמרון קרא לניק קלג ולמפלגתו להצטרף אליו, הוא התייחס לסוגיות בהן הוא לא מוכן לפשרה. "אף ממשלה לא צריכה לתת יותר לטובת האיחוד האירופי", הצהיר, ואמר כי בינם למפלגה הליברל-דמוקרטית אינטרסים משותפים רבים כמו לדוגמה השקפה כלכלית ומערכת חינוך. "נפעל יחד למען האומה ונפעל מהר", סיכם קמרון, "אנחנו יכולים לעשות עכשיו את כל מה שהמדינה שלנו צריכה, אבל אנחנו צריכים שיתוף פעולה".

גורדון בראון עוד מחכה לטלפון מהמלכה

המפסיד הגדול בבחירות בבריטניה, ראש הממשלה המכהן גורדון בראון, יצא למסור הצהרה לעיתונאים שחיכו בהמוניהם למוצא פיו מחוץ למעונו הרשמי ברחוב דאונינג.

"אני מקבל את תוצאות הבחירות", הצהיר בראון, "התוצאות מצביעות על יתרון לשמרנים אך עתה הם יצטרכו לעבוד קשה כדי להקים קואליציה". בראון הוסיף כי המפלגה השמרנית והמפלגה הליברל-דמוקרטית בראשותו של ניק קלג, צריכות למצות את הזמן שניתן להן על מנת שיוכלו להקים ממשלה. עם זאת, אמר בראון כי במידה והמו"מ הקואליציוני ביניהן ייכשל, הוא ישמח להמשיך ולשמש כראש הממשלה.

התוצאות סופיות - אבל לא חד משמעיות

מערכת הבחירות בבריטניה הגיעה לקו הסיום האמיתי, כשהקולות האחרונים בקלפיות נספרו. המהפך של השמרנים כבר הובטח, כפי שצפו המדגמים, והם אכן הצליחו להפוך להיות הסיעה הגדולה בפרלמנט. כאשר נותרו מספר קולות בודדים לספירה, חצו השמרנים את מספר 286 המושבים בפרלמנט ונעמדו על 301.

הבעיה המרכזית היא שמפלגת הלייבור צפויה לעבור הגיעה ל-255 המושבים - מה שגורם לכך שהשמרנים, ולמעשה שום מפלגה, תצליח להשיג רוב מכריע שיאפשר לה להקים קואליציה. המצב הזה, בדיוק כפי שחזו הפרשנים, גורם לפלונטר פוליטי לא קטן בבריטניה, בו שיחות הרכבת הקואליציה צפויים להימשך זמן רב, ואף עלולים להסתיים בהחלטתה של המלכה אליזבת על זהותו של ראש הממשלה הבא.

רגע לפני התוצאות הרשמיות, מנהיג השמרנים דיוויד קמרון העדיף להמתין לחגיגות הרשמיות. "אנחנו עדיין צריכים לחכות לתוצאות האמת המלאות, אבל אני סבור שכבר די ברור שממשלת הלייבור איבדה את המנדט שלה לשלטון", אמר. עם זאת, גם ראש הממשלה המכהן גורדון בראון סירב להרים ידיים. "המשימה שלי כלפי המדינה, כפי שמתברר מהבחירות הללו, היא למלא את החלק שלי כך שלבריטניה תהיה ממשלה יציבה ובעלת עקרונות שתוכל להנהיג את בריטניה להתאוששות כלכלית יציבה", אמר.

האם הבריטים רוצים שינוי?

13 שנה לא התחלף השלטון בבריטניה ולא ברור אם דיוויד קמרון בן ה-43 הוא האיש שיצליח להביא שינוי פוליטי לממלכה. בקלפיות דיווחו במהלך היום על שיעורי הצבעה גבוהים מהמצופה.

אם אכן תסתיים מערכת הבחירות הזו בשוויון, או בתוצאה צמודה מדי, ייתכן שההחלטה תעבור למלכת בריטניה אליזבת' - שתצטרך להטיל על אחד משני המועמדים את מלאכת הרכבת הממשלה. במקרה זה, יהיה מנהיג המפלגה הליברל-דמוקרטית ניק קלג לשון המאזניים והוא יכריע בין שני המועמדים.

היום אמר קלג בעקבות התוצאות המסתמנות, כי ככל הנראה יביע את תמיכתו בשמרנים של קמרון. "אמרתי בעבר ואני אומר גם עכשיו: "המפלגה שזכתה ברוב - צריכה לקבל את תמיכתם של כולם", אמר.

קלג עצמו ידוע כמתנגד נחרץ למדיניות הישראלית ואף הציע בעבר להטיל על ישראל אמברגו נשק. הוא הפתיע את הסוקרים במערכת הבחירות הנוכחית כשהצליח לנצח באחד העימותים ולעורר עניין תקשורתי רב סביבו. הוא ידוע בעמדותיו הנחרצות בתמיכה להצטרפות למטבע האירו ולשינוי שיטת הבחירות בבריטניה. קלג אף מתנגד לנוכחות האמריקנית בעירק והתבטא מספר פעמים כאשר קרא לאובמה להסיג את חייליו מהאזור.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק