עונש מוות בתלייה למחבל מפיגועי מומבאי

במתקפת הטרור על מומבאי בנובמבר 2008 נתפס רק מפגע אחד בחיים – היום הוא נידון לתלייה. האזרח הפקיסטני שהיה מעורב במתקפה על בית חב"ד בעיר, בה נהרגו גבריאל ושרה הולצברג הוריו של מוישי הקטן, סרב להגיב להאשמות נגדו והחל לבכות כששמע את גזר הדין

בית משפט בהודו דן למוות בתלייה אזרח פקיסטני, חבר בארגון צבאי קיצוני איסלמי, לאחר שהורשע במעורבות במתקפות הטרור במומבאי בהן נהרגו 166 אנשים, ביניהם גם שישה ישראלים במתקפה על בית חב"ד בעיר. המתקפות אף גרמו להפסקת שיחות השולם בין הודו לבין פקיסטן.

בסדרת הפיגועים במומבאי שהתפרסה על ארבעה ימים נהרגו גבריאל ושרה הולצברג, הוריו של מוישי הקטן, שלאחרונה נודע כי יזכה לקצבה מממשלת הודו. המחבלים שהו בבית חב"ד במשך כ-48 שעות, עד שכוחות קומנדו הצליחו להשתלט על הבניין. מרבית המחבלים נהרגו כבר במהלך פעולות החילוץ של כוחות הביטחון ההודים.

מוחמד אג'מל קסאב היה היורה היחיד שנתפס בחיים בסדרת פיגועי הירי שאירעה במומבאי בחודש נובמבר 2008 במספר מוקדים, ביניהם שני מלונות יוקרה, תחנת הרכבת המרכזית ובית חב"ד. "העובדות כל כך מקוממות, שעונש המוות היה בלתי נמנע", כתב השופט בנימוקים לגזר הדין שהוקרא בבית המשפט בכלא המאובטח בו כלוא המחבל. "יש לתלות אותו מצווארו עד שימות", סיכם השופט את החלטתו.

בזמן שהשופט הקריא את גזר הדין, ישב קסאב על כסאו והרכין את ראשו במבט מושפל. לאחר שהקריא השופט את העונש הסופי, החל קסאב לבכות ומחה את דמעותיו, תוך כדי שהוא סותם את אוזניו וממאן לשמוע את ההחלטה הקשה. מוקדם יותר במהלך המשפט סירב קסאב להגיב להאשמות נגדו וויתר על זכות הדיבור.

ביום שני השבוע הרשיע בית המשפט את קסאב בלמעלה מ-80 אישומים, ביניהם רצח וחרחור מלחמה בין הודו לבין פקיסטן. גזר הדין הגיע מספר ימים לאחר שפקיסטני ממוצא אמריקני הודה בניסיון לבצע פיגוע בכיכר הטיימס סקוור בניו יורק.