היום: בריטניה מתכוננת ליום הבחירות הדרמטי ביותר בעשורים האחרונים

מי יהיה ראש הממשלה הבא של הממלכה המאוחדת - גורדון בראון היוצא או דייויד קמרון שמקווה להיכנס? והאם ניק קלג יהיה לשון המאזניים ו"ימליך" את ראש הממשלה הבא של המדינה? הסקר האחרון שהתפרסם בתקשורת הבריטית מעיד על שוויון מוחלט בין שתי המפלגות. הצטרפו אלינו ב-23:58 למבזק מיוחד עם תוצאות המדגמים

"אלוהים, נצור את המלכה": היום בשעה 6:00 (8:00 שעון ישראל) ייצאו תושבי בריטניה להצביע במערכת הבחירות הדרמטית ביותר שידעה המדינה בעשרות השנים האחרונות והם יצטרכו להכריע - גורדון בראון, ראש הממשלה היוצא ממפלגת הלייבור, או דייויד קמרון ממפלגת השמרנים?

על פי הסקר האחרון שהתפרסם הלילה, יש שוויון מוחלט של 271 מושבים לכל אחת מהמפלגות הגדולות, השמרנים והלייבור. זה קורה למרות שהשמרנים מובילים באחוזי ההצבעה הכלליים, לפחות לפי הסקרים.

הסיבה לכך היא שמערכת הבחירות בבריטניה, בדומה לארה"ב, היא אזורית-רובית ולא ארצית-יחסית ובכל אזור נבחרים מספר נציגים, ללא כל קשר לתוצאות ההצבעה באזורים אחרים במדינה. יש להדגיש בנוסף כי בדומה לישראל, אזרחי בריטניה לא בוחרים ישירות את ראש הממשלה, אלא מצביעים למפלגות שירכיבו את הפרלמנט.

ב-23:58 - מבזק מיוחד עם תוצאות המדגמים

אם אכן תסתיים מערכת הבחירות הזו בשוויון, או בתוצאה צמודה מדי, לא נוכל לדעת הלילה מי זכה וההחלטה תעבור למלכת בריטניה אליזבת' שתצטרך להטיל על אחד משני המועמדים את מלאכת הרכבת הממשלה. במקרה זה, יהיה מנהיג המפלגה הליברל-דמוקרטית ניק קלג לשון המאזניים והוא יכריע בין שני המועמדים. מפלגתו של קלג מדורגת שנייה בסקרים הארציים, לפני מפלגת הלייבור, אך מאחר כאמור שמדובר בשיטה אזורית, היא מדורגת לפי הסקרים שלישית במספר המושבים.

קלג עצמו ידוע כמתנגד נחרץ למדיניות הישראלית ואף הציע בעבר להטיל על ישראל אמברגו נשק. קלג הפתיע את הסוקרים במערכת הבחירות הנוכחית כשהצליח לנצח באחד העימותים ולעורר עניין תקשורתי רב סביבו. הוא ידוע בעמדותיו הנחרצות בתמיכה להצטרפות למטבע האירו ולשינוי שיטת הבחירות בבריטניה. קלג אף מתנגד לנוכחות האמריקנית בעירק והתבטא מספר פעמים כאשר קרא לאובמה להסיג את חייליו מהאזור.

הקלפיות תסגרנה סמוך לשעה 21:00 שעון בריטניה (23:00 שעון ישראל), וסמוך לאחר מכן יפורסמו תוצאות ראשונות עם המדגמים. אנחנו נביא לכם את התוצאות הראשונות כאן בחדשות 2 במבזק מיוחד שישודר ב-23:58 עם כל הדיווחים על יום הבחירות בממלכה הבריטית.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק