המחבל מניו יורק: אנליסט שהסתבך בחובות

כתב אישום חמור בגין ניסיון לרצח באמצעות נשק להשמדה המונית הוגש נגד פייסל שחזאד, אזרח אמריקני ממוצא פקיסטני, שהודה כי הציב את מכונית התופת בתחילת השבוע בטיימס סקוור. המחבל התגורר עם אשתו וילדיו בבית בורגני בקונטיקט, אולם המשבר הכלכלי גרם לו להסתבך בחובות - הוא החליט לנקום באמריקנים

מחבל מהפרברים: פייסל שחזאד, שנעצר אתמול על המטוס שעמד להמריא בחשד שהוא האחראי למכונית התופת בטיימס סקוור בניו יורק, הודה כי במהלך ביקור בפקיסטן הוא הוכשר בהכנת מטעני חבלה. 

מדובר אזרח אמריקני ממוצא פקיסטני, שקיבל אזרחות, מצא עבודה כאנליסט בחברת השקעות והתגורר עם אשתו וילדיו בבית בורגני לכל דבר בקונטיקט. אלא שהמשבר הכלכלי, כך נראה, גרם לו לאבד את ביתו להיכנס לחובות, ועל הרקע הזה הוא ביקש להתנקם בארצות הברית.

לפני כשנה חזר שחזאד לפקיסטן יחד עם אשתו וילדיו, וכעבור כמה חודשים שב לארה"ב - לבדו, לאחר שלמד להכין מטעני חבלה במחנות האימונים של הטליבאן, כך הודה בחקירתו לאחר שנעצר. 

העלה את נטילת האחריות - מהמחשב בבית

אנשי ה-FBI עלו על עקבותיו לאחר שהוא העלה לאתר יו-טיוב את סרטון נטילת האחריות מטעם הטליבאן, ועשה זאת מהמחשב בביתו. במקביל איתרו החוקרים את האיש שמכר לו את הרכב שהפך למכונית התופת, והוא סייע להם לעלות על עקבותיו. בסופו של דבר, הרשויות האמריקניות עצרו אותו ברגע האחרון, רק לאחר שכבר עלה על מטוס שעמד להמריא לדובאי.

אמש כבר הוגש נגדו כתב אישום חמור באשמת ניסיון לרצח באמצעות נשק להשמדה המונית. ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג התייחס למחדל שאיפשר את עלייתו למטוס. "אלו שדות תעופה של רשות התחבורה הניו-יורקית, אבל משטרת הנמלים של הרשות לא אמורה לספק ביטחון. זו רשות פדרלית שיש לה רשימה של נוסעים שאסור להם לעלות למטוס, היא קובעת מי רשאי או לא רשאי לעלות לטיסה, בוחנת אם אתה מבוקש במקום אחר ומוטב שהשאלות יופנו אליהם", כך לדברי ראש העיר. "אני לא רוצה לערוך ספקולציות איך זה בדיוק קרה. ברור שהבחור היה על המטוס והוא לא היה צריך להיות שם". 

הטליבאן לקח אחריות

מספר שעות לאחר ניסיון הפיגוע פרסם הטליבאן נטילת אחריות: אנחנו אלה שניסינו לפוצץ את מכונית התופת בטיימס סקוור. בקטע וידאו שהועלה לאתר יו-טיוב צולם קארי חוסיין מסוד, מבכירי הטאליבן בפקיסטן, כשהוא אומר כי "אנחנו גאים לקחת את האחריות המלאה למתקפה על ארצות הברית".

בהמשך הסרטון מפרט מסוד את הסיבות שהובילו את ארגונו להוציא לפועל את המתקפה. "מכונית התופת היא דרכנו לנקום את מותם של ארבעה מבכירי המוג'הידין שנהרגו לאחרונה בעירק על ידי כוחות ארה"ב", אמר מסוד, "הפיגוע הוא נקמתנו על ההתערבות ומעשי הטרור שארה"ב מבצעת במדינות המוסלמיות בכלל, ובפקיסטן בפרט", הוסיף.

בכיר הטליבאן הזהיר כי ארגונו ימשיך וינסה להכות בארצות הברית. "אם נאט"ו ומועצת הביטחון של האו"ם לא יתנצלו בפנינו על מעשי הטבח שארצות הברית אחראית להם בעירק, פקיסטן ואפגניסטן, הם צריכים לצפות בעזרת השם להרס רב בשטחם", סיכם.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק