ארה"ב חושפת: יש לנו 5,113 ראשי נפץ גרעיניים

תהיתם כמה ראשי נפץ גרעיניים מחזיקה ארה"ב, המדינה שמנסה למנוע מאירן נשק דומה? היום קיבלנו את התשובה. לראשונה חשף הפנטגון את הסוד השמור והודה: אנו מחזיקים ב-5,113 ראשי נפץ גרעיניים. עם זאת, ממהרים לציין בארה"ב: מדובר בכמות הנמוכה ב-75% מזו שהייתה לנו בשנת 1989

הפנטגון, מטה משרד ההגנה האמריקני, חשף הלילה לראשונה כי ארה"ב מחזיקה ב-5,113 ראשי נפץ גרעיניים בארסנל הנשק שלה ועוד כמה אלפים נוספים שיצאו מכלל שימוש וממתינים לפירוק. הדברים נאמרו על רקע פתיחת הוועידה למניעת הפצת נשק גרעיני שנפתחה היום במטה האו"ם בניו יורק.

מדובר בהכרזה היסטורית מאחר שמדובר בפעם הראשונה שהסגיר הפנטגון באופן מלא את מספר הטילים הגרעיניים שמחזיקה המעצמה העולמית. בעבר התייחסו לנושא בארה"ב כסוד בעל חשיבות עליונה שאין לחשוף אותו.

לדברי בכיר במשרד ההגנה הבריטי, הכמות שנחשפה היום מעידה על צמצום של 75% בכמות ראשי הנפץ הגרעיניים שהחזיקה ארצות הברית בשנת 1989.

שחרור ההודעה הרשמית היום עולה בקנה אחד עם דבריה של מזכירת המדינה הילרי קלינטון שפנתה אל חברי הוועידה למניעת הפצת נשק גרעיני באו"ם בבקשה שיגבירו את מאמציהם למנוע את הפצת הנשק הגרעיני בעולם.

אחמדינג'אד: אנרגיה גרעיני לכולם ונשק גרעיני לאף אחד

מוקדם יותר ניצל נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד הבמה ותקף בחריפות את ישראל וארה"ב בוועידה בניו יורק. "ארה"ב השתמשה ומאיימת כעת בשימוש בנשק גרעיני גם נגד ארצי", האשים מנהיג הרפובליקה האיסלאמית. "כך גם המשטר הציוני שמאיים בפלישה".

הנשיא האירני האשים גם את הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה בכך שהיא "דו פרצופית" ואמר כי אין גוף בינלאומי שמפקח על הנשק הגרעיני האמריקני ובנות בריתה.

במהלך נאומו חזר אחמדינג'אד והדגיש כי נשק גרעין הוא סכנה לאנושות והדגיש כי ארצו לא זקוקה לכך. "אנחנו אוהבים שלום", ציין וסיכם: "אנרגיה גרעינית לכולם, נשק גרעיני - לאף אחד".

ביקורו של אחמדינג'אד עורר סערה לא קטנה בניו יורק: ארגונים שונים פעלו בימים האחרונים בניסיון למנוע את הביקור ובהם ארגוניים יהודיים, קבוצות אוונגליסטיות וגם קבוצה של סנטורים רפובליקנים.

גם הילרי קלינטון, שרת החוץ האמריקנית - שמארחת את הוועידה, הביעה תמיהה באשר למטרת הביקור של הנשיא האירני. "אני לא יודעת למה אחמדינג'אד מגיע בכלל לניו יורק. אני חושבת שהאירנים באים כדי לנסות להסיט את תשומת הלב ולזרוע בלבול בנושא", אמרה קלינטון.

למרות מה שהיא מכנה "ניסיונות בלבול, קלינטון הבהירה שעמדת ארצות הברית בנושא הגרעין מאוד ברורה. "אין שום בלבול. הם הפרו את תנאי האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני", ציינה קלינטון והוסיפה כי "האירנים לא נענו להתחייבויות ולמגבלות שהציבה להם הסוכנות לאנרגיה אטומית".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק