קלינטון תוהה: מה עושה נשיא אירן בניו יורק?

שרת החוץ האמריקנית מקדימה תרופה לביקורו של הנשיא האירני בוועידת הגרעין בניו יורק ומבהירה כי לא יצליח להתל במשתתפי הוועידה: "שלא יהיה שום בלבול", אמרה קלינטון. "האירנים הפרו את תנאי האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני"

נשיא אירן מחמוד אחמדינג'אד הגיע אתמול לניו יורק שם תיפתח היום הוועדה שתדון מחדש באמנה לאי הפצה של נשק גרעיני.

ביקורו של אחמדינג'אד, שהתעקש לנאום בוועידה שתיפתח היום בבניין האום בניו יורק, מעורר סערה לא קטנה: ארגונים שונים פועלים בימים האחרונים בניסיון למנוע את הביקור ובהם ארגוניים יהודיים, קבוצות אוונגליסטיות וגם קבוצה של סנטורים רפובליקנים.

גם הילרי קלינטון, שרת החוץ של ארצות הברית - שמארחת את הוועידה, הביעה תמיהה באשר למטרת הביקור של הנשיא האירני. "אני לא יודעת למה אחמדינג'אד מגיע בכלל לניו יורק. אני חושבת שהאירנים באים כדי לנסות להסיט את תשומת הלב ולזרוע בלבול בנושא", אמרה קלינטון.

קלינטון לא מתבלבלת

למרות מה שהיא מכנה "ניסיונות בלבול, קלינטון הבהירה שעמדת ארצות הברית בנושא הגרעין מאוד ברורה. "אין שום בלבול. הם הפרו את תנאי האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני", ציינה קלינטון והוסיפה כי "האירנים לא נענו להתחייבויות ולמגבלות שהציבה להם הסוכנות לאנרגיה אטומית".

נציגיהן של יותר מ-150 מדינות ישתתפו בוועידה העולמית שתיפתח היום בניו יורק, בניסיון לעדכן ולתקן את אמנת אי-הפצת הנשק הגרעיני שנחתמה בשנת 1968. הנציגים ידונו בחודש הקרוב בטיוטה שניסחו ארצות הברית ורוסיה ליוזמה לפירוז המזרח התיכון מכלי נשק גרעיניים וכלי נשק אחרים להשמדה המונית.

הטויטה כוללת מינוי מתאם מיוחד שינהל שיחות גישוש עם ישראל, איראן ומדינות ערב, ובסיומן תיערך ועידה אזורית. אחת המטרות העיקריות היא להביא לשקיפות גרעינית ולגרום לישראל לחשוף את ארסנל ראשי הנפץ הגרעיניים שלה לביקורת בינלאומית.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק