אובמה: חברת הנפט נושאת באחריות - ותשלם

כתם הנפט המכוער ממשיך להתפשט בחופי לואיזיאנה כש-5,000 חביות נשפכות לים מדי יום. נשיא ארה"ב הגיע הלילה (שעון ישראל) לאזור האסון והטיל את האחריות על חברת הנפט BP. מי שמשלם את המחיר הן החיות המסכנות, ובראשן הקורמורנים שספוגים בנפט

נשיא ארה"ב ברק אובמה הגיע לאזור האסון האקולוגי העצום בחופי לואיזיאנה כדי לבחון את ממדיו מקרוב. אובמה הטיל את האחריות לאסון על חברת הנפט BP ואמר, כי "החברה תשלם על כך".

עוד אמר אובמה, כי "כל אמריקני שהושפע מהאסון צריך לדעת שהממשלה תעשה כל מה שצריך, כל זמן שצריך, כדי לעצור את המשבר הזה. נעשה כל שביכולתנו כדי להגן על המשאבים הטבעיים שלנו וזו התחייבות שאני נותן לכם כנשיא ארה"ב".

כרגיל - הקורמורנים סובלים ראשונים

הסכנה בדליפה הזו ברורה ומיידית לשמורות הטבע לחופי לואיזיאנה, ולעופות המים שנוצותיהם ספוגות זפת. זה אזור מוקף ביצות ולכן קשה מאוד להגן עליו ולהציל אותו.

כבר אתמול אמר הנשיא כי חברת הנפט היא בסופו של דבר האחראית על-פי החוק לתשלום העלויות של פעולות ההצלה והניקוי, "אבל אנחנו בהחלט מוכנים למלא את המחויבויות שלנו כלפי כל אחת מן הקהילות שנפגעו".

אובמה כועס ובצדק - חברת הקידוח BP טענה רק לפני כמה חודשים כי הסיכוי לפיצוץ כזה הוא אפסי. גם כשקרה האסון ו-11 מעובדיה נספו בלב ים, לא עשתה מספיק כדי להכיל את הדליפה. כשמשמר החופים נכנס לתמונה זה כבר היה מאוחר מדי.

5,000 חביות נפט נשפכות לים מדי יום

הפעילה למען איכות הסביבה ג'קי סאביץ' אמרה, כי "אנחנו במצב גרוע בכל מקרה: אף אחת מהאופציות שלנו אינה טובה. אין שום דרך טובה לטיפול בדליפה מסוג כזה, ולכן לא היה צריך לקדוח שם מלכתחילה. בעוד שלושה שבועות או שלושה חודשים נאמר שמדובר בדליפת הנפט הגדולה ביותר במימי ארה"ב מאז ומעולם.

והנה האסון במספרים: נפט בכמות של 5,000 חביות מתפרץ למים מדי יום וצף לכיוון ניו אורלינס. כשכך נראית התפשטות הכתם, האסון עשוי להיות גדול יותר מהמיכלית שצבעה את אלסקה בכתם שחור בשנות ה-80'. הלב יוצא אל בעלי החיים המסכנים, והקורמורנים - כרגיל, משלמים ראשונים את המחיר.