תערוכת "אקספו 2010" נפתחה בשנגחאי

תערוכת אקספו העולמית נפתחה אתמול בשנגחאי תחת הכותרת "עיר טובה יותר, חיים טובים יותר". בתערוכה שתימשך עד חודש אוקטובר, מציגות 192 מדינות את החידושים האחרונים בתחום האורבניזציה והטכנולוגיות הירוקות. לנציגות הישראלית יש את אחד הביתנים הבולטים של התערוכה

לאחר טקס פתיחה מרהיב שנערך ביום שישי, אתמול נפתחה רשמית תערוכת "אקספו 2010" העולמית בשנגחאי. התערוכה בעיר הנמל הסינית הופקה בעלות של לא פחות מ-4 מיליארד דולר ומטרתה להציג את החידושים האחרונים של הטכנולוגיות הירוקות בעולם. כבר עם פתיחת התערוכה נרשמו תורי ענק למאות הביתנים שהוקמו במקום.

ישראל היא אחת מ- 192 המדינות המשתתפות בתערוכה הגדולה מסוגה בהיסטוריה. הביתן הישראלי, בו הושקעו מיליוני שקלים, הוא אחד הביתנים הבולטים בתערוכה, שגורם ללא ספק לתחושת "גאווה ישראלית". העיצוב של הביתן עצמו, המשלב זכוכית ואבן, הוא סמל לשיתוף פעולה בין תרבותי לדברי האדריכלים. הביתן, שנישא לגובה של 63 מטרים, בולט מאוד בחלקה המזרחי של התערוכה העצומה.

שנגחאי מכריזה : עיר טובה יותר - חיים טובים יותר

התערוכה המסורתית נערכת השנה תחת הכותרת "עיר טובה יותר, חיים טובים יותר" ותימשך עד לחודש אוקטובר. המדינות מציגות בה בנייה עירונית משופרת, שחיה בהרמוניה עם הסביבה, מנצלת את השטח בצורה יעילה יותר ומשמרת את איכות החיים אליה התרגלנו.

כל מדינה מציגה כאמור את החידושים האחרונים שיוצרו בתחומה. הישראלים מציגים יחסים בין-אישיים טובים יותר בין מסורות שונות, והבריטים יצרו מעין מוזיאון-ספריה לכל זרעי העולם. אבל אחד הפיתוחים המעניינים מגיע מכיוון המארחת הסינית שמציגה את דירות הקפסולה שתתקבל בברכה בדירות הסטודנטים הצפופות בתל אביב. הדירות המינימליסטיות מנצלות את המרחב מבלי להשאיר אף סנטימטר מיותר.

מצוקת הקרקעות הביאה את האנושות לאמץ את סגנון המחיה העירוני. אם לפני 210 שנה רק 2% מהאוכלוסייה העולמית התגוררה בערים, מאה שנים אחר כך, המספר גדל ל-30%. החל משנת 2000, יותר מ-50% מתושבי כדור הארץ מתגוררים באזורים האורבניים והתחזיות צופות ש-55% אחוזים מהאוכלוסייה העולמית תצטופף בכרך, ובשנחאי כבר מציעים פתרונות יצירתיים.