נקמת הטרקטורים: חקלאי צרפת השתלטו על פריז

אלפי מפגינים מצויידים בכ-1500 טרקטורים השתלטו אמש על הבירה הצרפתית וחסמו את רחובותיה כשהם נוסעים באיטיות לכיוון הבסטיליה. החקלאים שיצאו להפגין טוענים שההכנסותיהם מענף החקלאות קוצצו ביותר מ-50% בעקבות מדיניות האיחוד האירופאי וכעת הם דורשים מנשיא צרפת סרקוזי לצאת לעזרתם עם תכנית סיוע דחופה. כך זה נרא

איכרי פריז החליטו לצאת במחאה נגד נפילת המחירים של הגידולים החקלאים בצרפת. כשרצו להביע בפומבי את דאגתם לעתיד החקלאות במדינה, הם גייסו אמש לא פחות מ-1500 טרקטורים עימם נסעו באיטיות מייגעת לכיכר הבסטיליה, תוך כדי שהם חוסמים את רחובות הבירה הצרפתית.

"סרקוזי צא לעבודה, אל תמכור את החקלאות במדינה", נכתב בשלטיהם של אלפי החקלאים המפגינים שליוו את מצעד הטרקטורים בבירה. החקלאים דרשו מנשיא צרפת ניקולא סרקוזי לצאת בתכנית סיוע דחופה, לאחר שבשנה האחרונה הכנסותיהם ירדו ביותר מ- 50 האחוזים.

הפתרון לתביעה נמצא בבריסל - בפרלמנט האירופי

חברי איגוד החקלאים הצרפתי מספרים כי הם אינם מוצאים פרנסה בחקלאות ושמרביתם מתקיימים כיום מהחסכונות שצברו במשך השנים או באמצעות הלוואות שקיבלו מהבנקים השונים. "חייבים לעשות משהו עד סוף השנה" אמר איב סלומון, בעל שדות חיטה העומד בפני פשיטת רגל. "היום להיות חקלאי זה פשוט לא מספיק טוב בשביל לשרוד".

ההפסדים שסופגים החקלאים הצרפתים, נגרמים בעיקר בעקבות מדיניות האיחוד האירופאי, המקדמת שיווין בין כל חקלאי אירופה. איכרי צרפת שהתרגלו להרוויח יותר מעמיתיהם במזרח אירופה, למשל, מתנגדים למדיניות החדשה. שר החקלאות הצרפתי אמר בתגובה למחאתם כי הוא מתכוון להעלות את הנושא בדיון הקרוב שיערך באיחוד האירופי. כנראה שדאגת החקלאים נשמעה והורגשה היטב בין הגלגלים העצומים של הטרקטורים.