שיחות הגרעין הוארכו ביממה נוספת. הבית הלבן: "שיחות הגרעין נמשכות ביעילות"

האירנים התעקשו, הצרפתים איימו, הרוסים טענו שהכל גמור - ובינתיים אין הסכם גרעין. ארצות הברית מזהירה: נציגינו יעזבו במקרה של קיפאון. מזכיר המדינה ג'ון קרי יישאר בלוזאן שבשוויץ גם מחר

מביעים אופטימיות זהירה. הנציגים האמריקני (רויטרס)

בארצות הברית מתייחסים הערב (רביעי) להמשך השיחות מול אירן בסוגיית הגרעין, ואומרים כי המגעים מתנהלים ביעילות תוך קידום הבנות משותפות בין הצדדים. לצד האופטימיות הזהירה, הדגישו האמריקנים כי במקרה של קיפאון במשא ומתן – לא יהססו נציגיהם לנטוש את מוקד השיחות. במקביל, הודיעה מחלקת ההגנה האמריקנית כי מזכיר המדינה קרי יישאר בלוזאן שבשוויץ עד ליום חמישי וגם בוושינגטון פוסט פורסם כי המו"מ יוארך ביממה נוספת.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

לאחר הדיווחים הסותרים על המשך השיחות בין אירן למעצמות לאחר פקיעת המועד האחרון לקיום המשא ומתן, אומרים הערב בבית הלבן כי המגעים בין הצדדים מתנהלים בכיוון חיובי. "כל עוד אנו נמצאים בעמדה של שיחות רציניות, אנו לא רואים סיבה לעצור את השיחות".

אחת מנקודות המחלוקת. צנטריפוגה (רויטרס)

לצד האופטימיות הזהירה, הבהירו בוושינגטון כי במקרה של קיפאון במגעים הם אינם שוללים את נטישת שולחן המשא ומתן. "ארצות הברית לא תהיה זו שתסיים את התהליך כל עוד הוא נמשך", הבהיר הדובר. "עם זאת, במקרה שהשיחות ייקלעו שוב למבוי סתום, לא נהסס לעזוב את מוקד הדיונים יחד עם נציגי המדינות האחרות".

שר החוץ האירני מוחמד זריף (רויטרס)

שר החוץ האירני, מוחמד זריף, התבטא גם הוא בנושא ואמר הערב כי חתימה על הסכם תלויה אך ורק בנציגי המעצמות השותפים לשיח.

אמש הצהיר שר החוץ של רוסיה כי חלה התקדמות משמעותית בהבנות שבין הצדדים, וכי ההסכם הסופי קרוב לחתימה. "אני יכול לומר בביטחון מלא כי הושגה הסכמה כללית בכל הסוגיות המרכזיות", אמר לברוב והוסיף כי בימים הקרובים ינסחו הצדדים את ההסכם הראשוני. יחד עם זאת הוסיף לברוב כי ההסכם הסופי יתגבש רק בסבב השיחות הבא בחודש יוני.