צפו: החללית הסודית החדשה של צבא ארה"ב

צבא ארה"ב התיר לפרסום תיעוד "טיסת ניסוי" של כלי טייס חללי חדש. אלא שמעבר לצילומים, לא מוכן הצבא האמריקני לגלות מה תכליתה של המעבורת, שלפי מומחים ופרשנים - היא "חללית מלחמה חשאית" בעלת יכולת השמדה של לוויינים. כך זה נראה

למרות החלטת נשיא ארצות הברית לקצץ בתקציב תכנית החלל האמריקנית - כלי טיס צבאי חשאי שוגר לחלל תחת מעטה כבד של מסתורין.

מדובר בחללית בלתי מאוישת מדגם X-37B, הניתנת לשליטה מכדור הארץ בדומה למטוסים ללא טייס המשמשים את צבא ארצות הברית במשימות הפצצה באפגניסטן ובעירק. להבדיל מכלי טיס לא מאוישים קודמים, ל X-37B יש יכולת נחיתה בחזרה על כדור הארץ בתום משימתו.

מומחים ופרשנים לענייני חלל טוענים כי לחללית הדומה למעבורת חלל קטנה יש יכולת לחימה ואת היכולת להשמיד לוויינים המרחפים במסלול סביב כדור הארץ, כמו גם להעביר כלי נשק ממקום למקום. אך גורמים בחיל האוויר האמריקני טוענים ש- X-37B הוא למעשה דגם חדש של מעבורת חלל קודמת ולא כלי צבאי מסוג חדש.

הצבא האמריקני מסרב להוסיף פרטים ומותיר את המידע על ה-X-37B תחת מעטה כבד של סודיות. משימותיה של החללית, כמה זמן היא תשהה בחלל ומה היו עלויות הפיתוח שלה - לא פורסמו בפני הציבור הרחב. גורמים בחיל האוויר הסכימו לומר רק כי "החללית תבצע משימות שגרתיות של מעבורת חלל" ושום דבר מיוחד מעבר לכך. האמנם? נחיה ונראה.