איסלנד הודיעה: נמל התעופה הבינ"ל נסגר בגלל ענן האפר

בזמן שאירופה מתאוששת ממשבר התעופה הקשה, הודיעה המדינה בה שוכן הר הגעש ממנו יצא ענן האפר המאיים כי היא סוגרת את נמל התעופה הבינ"ל בגלל שינוי בכיוון הרוחות. עם זאת, שני נמלי התעופה האחרים במדינה יישארו פתוחים

ענן האפר בשמי איסלנד. עכשיו היא נפגעת (AP)

דווקא בזמן שכל אירופה מתחילה לחזור לשגרה, באיסלנד מתחילים להרגיש את משמעות ענן האפר. רשויות התעופה בבירה רקוויאק הודיעו הבוקר כי נמל התעופה הבינ"ל בעיר, "קפלוויק", ייסגר החל מהבוקר לטיסות יוצאות ונכנסות בגלל שינויים בכיוון הרוח והשפעתם על הענן ששיתק את כל אירופה. עם זאת, בשלב זה שני נמלי התעופה באיסלנד, "אקוריירי" ו"אגליסטאדיר" יישארו פתוחים.

"הרוחות פונות כעת מטה, והענן אופף את איסלנד כולה", הסביר הבוקר את הסיבה להחלטה כריס אלמונד, אחד מהחזאים ברשת CNN האמריקנית. הרשויות באיסלנד הציעו כבר לנוסעים שנתקעו בנמל התעופה הבינ"ל בעיר הבירה דרכי תחבורה חלופיות לאירופה - ובהן המראה מאחד משני נמלי התעופה האחרים במדינה. לשם כך, סיפקה רשות שדות התעופה האיסלנדית אוטובוס מיוחד שנע בין שלושת נמלי התעופה, ומעביר נוסעים.

טיסותיהם של 1.2 מיליון נוסעים בוטלו

למרבה האירוניה, עד כה איסלנד הייתה לאחת המדינות הבודדות באירופה שהמרחב האווירי שלה לא נסגר כתוצאה מענן האפר. זאת, הודות לרוחות צפון-מערביות עזות שפשוט סחפו את הענן שהיתמר מהר הגעש השוכן בדרום המדינה - לכיוונן של מדינות אחרות באירופה.

באירופה מתחילים לאמוד את הנזקים הכבדים שנגרמו לענף התעופה בעקבות קרקוע המטוסים. יותר ממיליון ו-200 אלף נוסעים עוכבו בנמלי התעופה ברחבי היבשת - כמעט 30 אחוזים מכלל הנוסעים בעולם.

משבר אווירי - סיקור מיוחד:

בריטניה פתחה את המרחב האווירי

תיעוד מיוחד: ענן האפר - מלמעלה

ענן האפר מאיים על איטליה וספרד

האו"ם: ענן האפר - סכנה בריאותית

המשבר האווירי הגדול מאז 11/9

ענן אפר וולקני מאיים על אירופה