אירופה פותחת את השמיים

לאחר השבתה של ימים התחדשה היום בהדרגה התנועה האווירית באירופה - אך רק 30% מהטיסות צפויות להתקיים כסדרן. גם חלק מהנוסעים הישראלים נושמים לרווחה. רוצים לדעת לאן אפשר לטוס? כאן כל העדכונים

האם משבר ענן האפר הוולקני שמשתק את אירופה בדרך להתפוגג? בעוד שהתחזיות של רשות התעופה האירופאית עדיין לא מבטיחות שיפור במצב, בנמלי התעופה הלאומיים ברחבי אירופה פותחים את היום הזה עם המון אופטימיות ותקווה לסיום המשבר.

מישראל בינתיים ממריאות חלק מהטיסות לאירופה, אך עדיין המראות רבות מעוכבות או מבוטלות. עד כה המריאו הבוקר מספר טיסות ליעדים שונים בהם רומא, סופיה ומוסקבה.

טיסות אל-על אשר נכון לעכשיו עדיין מבוטלות הן טיסת LY 619 שהייתה אמורה להמריא בשעה 14:05 למוסקבה, טיסת LY 343 לציריך שהייתה אמורה להמריא בשעה 15:50 וטיסת LY 325 שהיתה אמורה להמריא לפריז בשעה 17:00. עם זאת, יש להדגיש כי חלק מביטולי הטיסות נובע מהכאוס האווירי שנוצר בעקבות השיבוש בלוחות הטיסות ולא רק בשל תנאי מזג האוויר.

למרות העיכובים והשיבושים צפויות חברות התעופה הישראליות לחדש בהמשך היום חלק מהטיסות ליעדים באירופה שבוטלו עקב ענן האפר הוולקני. בין היתר צפויות להתחדש הטיסות בין ישראל לברצלונה, לסופיה, למדריד, לורשה, למרסי, לאתונה ולרומא אך חברות התעופה מבקשות מהנוסעים לברר מראש על מועד יציאת טיסתם.

חברת ארקיע הודיעה הבוקר כי תפעיל היום טיסה למרסיי שתמריא מנמל התעופה בן גוריון בשעה 19:40 ותחזור ממרסיי לתל אביב בשעה 24:50 (שעון מרסיי). החברה תפעיל טיסה נוספת לקייב שתצא בשעה 16:55 מנמל התעופה בן גוריון.

מחברת אל על נמסר כי החברה מתגברת את טיסותיה לרומא, למדריד ולאתונה במטרה להחזיר ארצה כמה שיותר ישראלים לקראת יום הזיכרון ויום העצמאות.

בנמל התעופה בן גוריון קוראים לנוסעים להתקשר ולברר האם טיסותיהם מבוטלות או מעוכבות במודיעין נתב"ג בטלפון 9755555 - 03 או *6663. נוסעים שברשותם כרטיסי טיסה של אל על ושל חברת סאן דור מכל יעדי אירופה יוכלו לפנות למוקד מיוחד שהפעילה החברה לצורך המבצע בטלפון מספר: 972-3-9771133. כמו כן, ניתן להתעדכן באתר רשות שדות התעופה בכתובת http://www.iaa.gov.il.

אירופה פותחת את שעריה האווירים

היום צפויים להיפתח נמלי התעופה בברצלונה, במילאנו, בבוקרשט, בקייב, בסופיה, במינכן, בוורשה, במרסי ובנקודות נוספות ברחבי אירופה. גם במקומות כמו לונדון, בהם יישאר ככל הנראה המרחב האווירי סגור, ביצעה הלילה חברת "בריטיש אירוויס" טיסת מבחן כדי לבדוק את תנאי מזג האוויר - טיסה שהוכתרה בהצלחה. בחברה דיווחו כי המטוס שיצא מנמל התעופה הית'רו שבלונדון נחת בבטחה בקרדיף שבוולס. הטיסה נמשכה שעתיים בלבד תחת הנהגת נשיא החברה ששימש כקברניט המטוס.

גם חברת "אייר ברלין" הגרמנית ביצעה בהצלחה טיסת מבחן במרחב האוויר של גרמניה ובחברה מצפים לחדש היום את הפעילות, מתוך ניסיון להתמודד עם ה"פקק" האדיר של הנוסעים שנוצר בעקבות ביטולי הטיסות. שלשום ערכה חברת לופטהנזה מספר טיסות מבחן שהוכתרו גם הן בהצלחה. עם זאת, לעת עתה ישארו סגורים עד 13:00 כל נמלי התעופה בגרמניה.

בין החברות האירופאיות הנוספות שערכו טיסות מבחן מוצלחות ניתן למצוא גם את KLM ההולנדית ואייר פראנס הצרפתית ששייטו באוויר ללא נוסעים וללא תקלות. באירלנד, לעומת זאת, המצב הבוקר קצת פחות אופטימי ורשות התעופה במדינה, בהודעה משותפת עם משרד התחבורה המקומי, הודיעו כי המרחב האוויר יישאר סגור לפחות בימים הקרובים.

באיחוד היו אתמול פסימים

מזכיר המדינה הספרדי לענייני האיחוד האירופי דייגו לופז העריך הבוקר ב-50% את הסיכוי שהמרחב האווירי במדינה ייפתח לטיסות. לופז נשא את הדברים לאחר שיחת ועידה טלפונית בין בעלי תפקידים בכירים באיחוד האירופי. גם שר התחבורה של האיחוד סים קאלאס נשמע הבוקר אופטימי מאוד כשטען שקיים סיכוי גבוה שהמרחב האווירי בחלק ניכר מאירופה יהיה "נטול סיכון" לטיסות.

הבשורות הטובות שמגיעות הבוקר נשמעות על רקע הכרזה פסימית של גוף התעופה האירופאי שהכריז אמש כי תנאי התעופה בשמי אירופה רק הוחרפו ועל פי ההערכות המצב לא צפוי להשתפר בימים הקרובים ואף להחמיר. עם זאת, נראה בינתיים כי המצב משתפר ושייתכן שהערכת האיחוד לקתה בפסימיות יתרה.

האם הענן יכול להגיע גם לישראל?

"אי אפשר לשלול את האפשרות שהענן יגיע לישראל", אמר אתמול ד"ר ברוך זיו, מומחה לאקלים מהאוניברסיטה הפתוחה, לערוץ החדשות. "רואים במפות שאלמנטים של אוויר שעוברים מעל איסלנד בגובה של יותר מ-8 ק"מ סופם להגיע די קרוב אלינו".

עם זאת ממהר המומחה להרגיע, ומסביר כי מכיוון שחלף זמן רב יחסית מאז התפרצות הר הגעש באיסלנד הסיכוי שהענן יגיע לישראל אינו גדול. יתרה מזאת, גם אם ענן האפר יגיע לארץ, מדגיש המומחה: "ריכוזי החומרים הרעילים והחלקיקים המסוכנים כבר ישקעו - כך שאין חשש ממשי".

גם במשרד להגנת הסביבה ממשיכים לעקוב בדריכות אחר תנועתו של הענן הוולקני. "בשלב זה הגעת שאריות מענן האפר מאירופה לישראל, נראית בלתי סבירה", אמרה לחדשות 2 באינטרנט לבנה קורדובה, המנהלת המדעית באגף לניטור אוויר במשרד להגנת הסביבה. "כרגע אין היערכות מיוחדת בארץ, אך תחנות הניטור ממשיכות לעקוב אחר התפשטות הענן".

לדבריה, מדד זיהום האוויר לא חרג משמעותית באירופה, למרות ההערכות. "הגזים שנפלטו, מסוג גופרית-דו חמצנית, הצטברו בשכבות גבוהות מאוד ולא הגיעו לקרקע", אמרה קורדובה. "הטיסות בוטלו מחשש שהחלקיקים יפגעו במנועי המטוסים".

 לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק


משבר אווירי - סיקור מיוחד:

תיעוד מיוחד: ענן האפר - מלמעלה

ענן האפר מאיים על איטליה וספרד

האו"ם: ענן האפר - סכנה בריאותית

המשבר האווירי הגדול מאז 11/9

ענן אפר וולקני מאיים על אירופה