משבר התעופה העולמי: המדריך המלא

המשבר בשל הענן הוולקני הולך ומחריף - בעוד הר הגעש ממשיך להתפרץ והענן נע דרומה. המרחב האווירי בצפון אירופה סגור הרמטית עד יום שני לפחות. לא פחות מ-30 אלף ישראלים נשארו בבית, ואל על מארגנת טיסות מיוחדות לתקועים באירופה. אז איזה טיסות בוטלו, לאן לא טסים והאם הענן עלול להגיע לישראל? המדריך המלא

ענן האפר: משבר התעופה הדרמטי, המשבר החמור מאז ומעולם בימי שלום, הולך ומחריף. הענן הוולקני חולש כעת לא רק על צפון אירופה – אלא נע דרומה ומאיים גם על איטליה, ספרד ואגן הים התיכון. עלות המשבר בתעופה עד כה: קרוב למיליארד דולר.

הר הגעש באיסלנד ממשיך להתפרץ ולשגר לאטמוספירה חלקיקים וולקניים העלולים להיות הרי אסון עבור מטוסים, ואיש אינו רואה את האור בקצה מנהרת האפר. מדען בכיר באיסלנד מדווח כי הההתפרצות הוולקנית רק מתעצמת וטען כי ענן האפר מעל להר הגעש הגיע כבר לגובה של שמונה קילומטרים. על פי מרבית ההערכות בשלב זה, העוצר האווירי באירופה יימשך עוד 5 ימים לפחות.

לאן אי אפשר לטוס מישראל?

גם חברות התעופה הישראליות מבטלות טיסות לאירופה. רשות שדות התעופה הודיעה כי טיסותיהם של כ-30 אלף נוסעים ישראלים למערב אירופה בוטלו מאז יום חמישי, וכי לא פחות מ-150 טיסות מישראל או אליה בוטלו ביומיים האחרונים בעקבות הענן הוולקני.

נכון לשעה זו, לא מתקיימות כלל טיסות מישראל למדינות הבאות באירופה: בריטניה, הולנד, בלגיה, צרפת, גרמניה, שוויץ, אוסטריה, פולין, צ'כיה, הונגריה, אסטוניה, לטביה, ליטא, צפון איטליה וצפון ספרד.


אילו חברות תעופה ביטלו טיסות לאירופה - ואיך חוזרים לארץ?

חברת התעופה סאן דור הודיעה על ביטול כל טיסותיה היום למרכז וצפון אירופה. המטוסים שקורקעו היו אמורים לנחות בוורונה, מוסקבה, דיסלדורף, ז'נבה, קטוביץ', לודג' ובפרנקפורט.

חברת ארקיע הורתה על ביטול הטיסה 442IZ למינכן שהייתה אמורה להמריא היום בשעה 14:55. "גם בטיסות מחר לפריז וטיסות נוספות ייתכנו דחיות וביטולים", הודיעה החברה וביקשה מנוסעיה להתעדכן דרך מרכזי השירות בטלפון *5758.

טיסותיה של לופטהנזה לפרנקפורט וממנה לא יתקיימו, כמו גם הטיסה של חברת סוויסאייר מישראל לשוויץ ובלגיה וכן טיסות אוסטריאן איירליינס לווינה וטיסות בריטיש איירוויז ללונדון ואייר-פראנס לפריז.

בנמל התעופה בן גוריון ממליצים לא להגיע לשדה מבלי לבדוק היטב עם חברות התעופה או להתעדכן בלוח הטיסות לגבי שינויים אפשריים במועדי הנחיתות וההמראות:
מודיעין נתב"ג בטלפון 9755555 - 03 או *6663.

חברת אל על הודיעה כי תפעיל טיסות מיוחדות מברצלונה, מדריד, רומא ואתונה כדי להחזיר ארצה נוסעים השוהים באירופה ומעוניינים לחזור לקראת יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ויום העצמאות. נוסעים שברשותם כרטיסי טיסה של "אל-על" ושל חברת "סאן-דור" מכל יעדי אירופה יוכלו לפנות למוקד מיוחד שהפעילה החברה לצורך המבצע בטלפון מספר: 972-3-9771133.

בעלי כרטיסי טיסה לארץ המעוניינים להגיע לטיסות המיוחדות מתבקשים ליצור קשר עם אל על במוקד המיוחד, ולאחר מכן להגיע לנקודות הבאות: אתונה: טיסה לתל-אביב תצא ב-10:50 בבוקר; רומא: שתי טיסות, האחת ב-10:00 בבוקר והאחרת ב-21:40; מדריד: ב-11:45 בבוקר וב-22:00 בערב; ברצלונה: טיסה ב-11:15 בבוקר.


איזה שדות תעופה באירופה סגורים?

בבריטניה בוטלו כל הנחיתות וההמראות עד יום שני לכל הפחות בכל נמלי התעופה, כולל באירלנד. בצפון צרפת סגורים כל שדות התעופה עד יום שני לפחות, כולל נמל התעופה בפריז, ובגרמניה עד מחר בבוקר לכל הפחות. המרחב האווירי גם בהולנד, בלגיה, אוסטריה ושוויץ סגור עד הבוקר או עד להודעה חדשה.

בצפון היבשת, דנמרק ופינלנד ממשיכות להיות סגורות הרמטית לטיסות, בעוד בשבדיה ובנורבגיה נפתח מעט מהמרחב האווירי בצפון בזמן שהענן הוולקני נע באיטיות דרומה.

רשויות התעופה באיטליה סגרו את שדות התעופה בצפון המדינה – ונציה ומילאנו, לפחות עד ליום שני הקרוב. בספרד – טיסות יוצאות ונכנסות רק ממדריד דרומה, אך הרשויות נערכות להפסקה מוחלטת של תנועת המטוסים במרחב האווירי וחברת התעופה איבריה כבר הודיעה על ביטול מרבית הטיסות שלה באירופה עד להודעה חדשה. ממזרח לאיטליה – גם סרביה סגרה חלק מהמרחב האווירי שלה והודיעה כי חלקים נוספים ייסגרו בהמשך.

מדוע אי אפשר לטוס באזור בו נמצא הענן?

מעבר למגבלת הראות שיוצר הענן הוולקני, החשש המרכזי בקרב חברות התעופה הגורם לסגירת המרחבים האוויריים הוא שהחלקיקים הגעשיים ייצמדו למנועי המטוס בעודו באוויר, ויגרמו לשיבוש פעולת מערכות המטוס, להטעיית הטייסים באשר למיקום המטוס, לכיבוי המנועים ואף להשבתתם המוחלטת.

אירועים מהסוג הזה כבר התרחשו בעבר בעולם כאשר מטוסים חלפו מעל הרי געש פעילים, ולכן הרשויות באירופה לא לוקחות סיכון, ומעדיפות להשבית את התעופה במלואה למשך כמה ימים מאשר להסתכן בהתרסקות מטוסים ובאסון כבד הרבה יותר.


האם הענן עלול להגיע לישראל?

מרבית המומחים מסכימים כי בשלב זה אין סכנה שענן האפר יגיע גם לשמי ישראל ויגרום לסגירת המרחב האווירי גם בארץ. גם אם הענן כן יגיע בסופו של דבר לישראל, יהיה זה רק בעוד יותר משבוע ואז הענן יהווה סכנה הרבה פחות משמעותית. מסיבה זו רשות שדות התעופה עדיין לא נערכת בצורה מיוחדת בנושא.

"בשלב זה הגעתן של שאריות מענן האפר מאירופה לישראל, נראית כמעט בלתי אפשרית", אמרה לחדשות 2 באינטרנט לבנה קורדובה, המנהלת המדעית באגף לניטור אוויר במשרד להגנת הסביבה. "כרגע אין היערכות מיוחדת בארץ, אך תחנות הניטור ממשיכות לעקוב אחר התפשטות הענן".

לדבריה, מדד זיהום האוויר לא חרג משמעותית באירופה, למרות ההערכות. "הגזים שנפלטו, מסוג גופרית-דו חמצנית, הצטברו בשכבות גבוהות מאוד ולא הגיעו לקרקע", אמרה קורדובה. "הטיסות בוטלו מחשש שהחלקיקים יפגעו במנועי המטוסים".


ומה עם הלווית נשיא פולין?

החשש הכבד בפולין כי התפשטות הענן הוולקני למזרח ודרום אירופה תשבש את הגעתם של מנהיגים רבים מרחבי העולם למדינה לרגל הלוויתו של הנשיא לך קצ'ינסקי, שתוכננה להיערך מחר בקתדרלה בעיר קרקוב - מתגשם.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה וקאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל הודיעו כבר הערב כי לא יוכלו להגיע להלוויתו של נשיא פולין המנוח, ונראה כי מנהיגים רבים נוספים ילכו בעקבותיהם ויימנעו מהגעה לפולין, שמסתמנת כבלתי אפשרית בשלב זה.

כבר כעת משבש ענן האפר את תנועתם של מנהיגי אירופה. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל לא הצליחה לשוב לברלין, משום שמטוסה הוסט לליסבון ומשם לרומא. עדיין לא ברור כיצד ומתי תוכל הקנצלרית לשוב לגרמניה. ראש ממשלת נורבגיה תקוע בארה"ב וממשיך לנהל את ענייני המדינה באמצעות אייפד, ואפילו משחק חצי גמר ליגת האלופות בין אינטר לברצלונה - בספק בגלל ענן האפר.

חצי גמר ליגת האלופות בסכנה

הבוקר תקיים התאחדות הכדורגל האירופית, אופ"א, דיון מיוחד בעקבות משבר התעופה. באמצע השבוע יערכו שני משחקי חצי גמר ליגת האלופות, הראשון במוצאי יום העצמאות בין קבוצת אינטר מאיטליה שתארח את קבוצת ברצלונה הספרדית, והמשחק השני שיתקיים ביום רביעי בו תארח באיירן מינכן את ליון מצרפת.

באופ"א חוששים שבעקבות ביטולן של מאות טיסות ברחבי אירופה, המשחקים לא יוכלו להתקיים כמתוכנן, מכיוון שישנו סיכוי שהקבוצות האורחות לא יוכלו להגיע למשחקי החוץ שלהן בטיסה, וכמו כן גם השופטים שמיועדים לשפוט במשחקים. ראשי התחרות כבר בוחנים אופציות חלופיות לקיום המשחקים.

בהכנת הידיעה השתתפו אורן אהרוני, ירון שניידר, טטיאנה הופמן ועמית ולדמן

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק


משבר אווירי - סיקור מיוחד:

ענן האפר מאיים על איטליה וספרד

האו"ם: ענן האפר - סכנה בריאותית

המשבר האווירי הגדול מאז 11/9

ענן אפר וולקני מאיים על אירופה