האו"ם: ענן האפר - סכנה בריאותית

לאחר שהביא לביטולן של אלפי טיסות הופך ענן האפר מעל שמי אירופה גם לאיום בריאותי. ארגון הבריאות העולמי קורא לתושבי אירופה להסתגר בבתים במידה והענן ישקע בערים. בנוסף, חודשו הטיסות מאירלנד וסקוטלנד

ענן האפר שמתפשט מעל אירופה ממשיך לאיים על מדינות האיזור. לאחר העוצר האווירי שהוכרז ברוב נמלי התעופה ביבשת הודיע האו"ם כי קיים חשש בריאותי במידה שהאפר ישקע על הערים. בנוסף, הודיעו נציגי מנהל התעופה הבריטי כי הטיסות הנכנסות והיוצאות מן הממלכה לא יחודשו לפחות עד מחר בבוקר.

ארגון הבריאות העולמי פירסם אזהרה לפיה יאלצו התושבים להסתגר בבתיהם במידה והענן הוולקני ירד ארצה. הדאגה המרכזית היא שהחלקיקים הרבים שהתפזרו באוויר יפגעו בתושבים. למרות העוצר האווירי בבריטניה, חודשו הטיסות מסקוטלנד וצפון אירלנד.

על פי הערכות, מאות אלפי הנוסעים שנתקעו בשדות התעופה באירופה יאלצו להמתין עוד שעות עד להסרת הסגר האווירי. העומס בנמלים הביא לתפוסה מלאה בבתי המלון ברחבי היבשת וללחץ רב שמורגש בתנועת הרכבות.

העוצר הגדול ביותר מאז ה-11.9

מדובר למעשה בעוצר האווירי הגדול ביותר בעולם מאז פיגועי ה-11 בספטמבר 2001, אז כמו היום שותקה תנועת המטוסים לכמה ימים - רק מסיבה אחרת לגמרי. גם רשות התעופה בארה"ב פירסמה כי מחצית מהטיסות מאירופה לצפון ארה"ב מבוטלות עד להודעה חדשה. הסיבה לביטול היא כי חלק מהטיסות לארה"ב ומחוצה לה עוברות בנתיב שעשוי להתנגש עם הענן, ולכן החליטו במדינה שלא לקחת את הסיכון.

מרבית שדות התעופה בצפון אירופה עדיין סגורים, ומאות אלפי נוסעים תקועים בנמלי התעופה ברחבי היבשת. המרחב האווירי בבריטניה יישאר סגור לפחות עד מחר בבוקר, וגם בגרמניה נסגרו 11 שדות תעופה, בהם פרנקפורט, ברלין ודיסלדורף. רק 11 אלף טיסות ברחבי אירופה מתקיימות היום כסדרן, לעומת 28 אלף בכל יום שגרתי.

נראה כי גם הלוויתו של נשיא פולין המנוח, לך קצ'ינסקי, שהייתה אמורה להתקיים בקתדרלה של קרקוב ביום ראשון הקרוב, תידחה למועד אחר, זאת משום שמנהיגי העולם לא יכולים להגיע בשלב זה לוורשה בעקבות העוצר האווירי שהגיע גם לפולין. ההחלטה הסופית באשר להלוויה תתקבל במועד מאוחר יותר.

התפרצות הר הגעש באיסלנד בימים האחרונים גורמת לשיתוק כמעט מוחלט בתנועה האווירית בין המדינות השכנות באירופה, לאחר שיצרה ענן אפר וולקני אימתני שהתפזר מעל צפון אירופה שעלול לשתק את מנועי המטוסים בעודם באוויר ולגרום לאסון. עשרות טיסות בוטלו או נדחו. בין היעדים הנוספים שאליהם ומהם לא ניתן לטוס גם מישראל: בלגיה, הולנד, פולין וגם צפון צרפת, כולל פריז. גם למדינות סקנדינביה לא ניתן להגיע מהאוויר.

באיסלנד דווקא יש המראות ונחיתות
 

בחברות התעופה מנסים לארגן פתרונות חלופיים למאות האלפים שתקועים ברחבי אירופה, אבל ההמלצה, גם למי שרכש כרטיס, היא לא לצאת לשדה התעופה לפני שמתעדכנים. למרבה האירוניה, חלקיקי האבק הוולקני שמכסים את היבשת דווקא לא מפריעים להמריא ולנחות באיסלנד.

מעבר לשיבושים בראות, החשש המרכזי הוא שענן האפר יפגע במנועי המטוסים בעודם באוויר ויגרום להתרסקות, וזו הסיבה שטיסות רבות קורקעו בנמלי התעופה בבריטניה, נורבגיה ושבדיה. גם בהולנד, בגרמניה ובבלגיה בוטלו טיסות רבות. גם חברות התעופה של ישראל - אל על, ישראייר וארקיע הודיעו על ביטול כל הטיסות לאנגליה ביממה הקרובה, לכל הפחות. 

מדובר בהתפרצות השנייה באיסלנד בארבעת השבועות האחרונים. יותר מ-800 תושבים התבקשו עד כה להתפנות מהאזור וגובה המים בנהרות עלה בכשלושה מטרים בעקבות הקרחונים שנמסו. איסלנד שוכנת במרכזו של שבר טקטוני בין יבשות אירופה ואמריקה, שהולכות ומתרחקות זו מזו.

התהליך הטבעי הזה קורע את הקרקע האיסלנדית וגורם להתפרצויות וולקניות חזקות והרסניות. מצד שני הלבה הפורצת ממעמקים ממלאת את הקרע בין אירופה ואסיה, וכך איסלנד הולכת ומתרחבת לאיטה, בקצב של שני סנטימטרים לשנה.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק