המשבר האווירי הגדול מאז 11/9

ענן האפר הגעשי שהתפשט בשמי אירופה הביא לעוצר האווירי הגדול ביותר מאז הפיגועים ב-2001. אלפי טיסות בוטלו כולל טיסות לארה"ב, מאות אלפי נוסעים תקועים בנמלי התעופה, וגם הרכבות כבר עמוסות מדי ואין חדרים בבתי המלון בערים הגדולות. אפילו הלוויתו של נשיא פולין המנוח בספק. מתי זה ייגמר? אף אחד לא יודע

ענן האפר הופך למשבר תעופה ענק: כמעט כל צפון אירופה משותקת לחלוטין בעקבות האפר הוולקני המתפשט באיטיות בשמי היבשת. אלפי טיסות כבר בוטלו, ומאות אלפי נוסעים תקועים בנמלי תעופה ברחבי אירופה, כשחברות התעופה מנסות למצוא להם פתרונות - אלא שבעקבות המשבר גם הרכבות עמוסות למדי וקשה מאד להשיג חדרים בבתי מלון.

מדובר למעשה בעוצר האווירי הגדול ביותר בעולם מאז פיגועי ה-11 בספטמבר 2001, אז כמו היום שותקה תנועת המטוסים לכמה ימים - רק מסיבה אחרת לגמרי. נכון לעכשיו לא ברור מתי יוסר העוצר האווירי, אולם ברור כי התעופה תישאר משותקת לפחות עד מחר בבוקר. גם רשות התעופה בארה"ב כי מחצית מהטיסות מאירופה לצפון ארה"ב מבוטלות עד להודעה חדשה. הסיבה לביטול היא כי חלק מהטיסות לארה"ב ומחוצה לה עוברות בנתיב שעשוי להתנגש עם הענן, ולכן החליטו במדינה שלא לקחת את הסיכון.

מרבית שדות התעופה בצפון אירופה עדיין סגורים, ומאות אלפי נוסעים תקועים בנמלי התעופה ברחבי היבשת. המרחב האווירי בבריטניה יישאר סגור לפחות עד מחר בבוקר, וגם בגרמניה נסגרו 11 שדות תעופה, בהם פרנקפורט, ברלין ודיסלדורף. רק 11 אלף טיסות ברחבי אירופה מתקיימות היום כסדרן, לעומת 28 אלף בכל יום שגרתי.

נראה כי גם הלוויתו של נשיא פולין המנוח, לך קצ'ינסקי, שהייתה אמורה להתקיים בקתדרלה של קרקוב ביום ראשון הקרוב, תידחה למועד אחר, זאת משום שמנהיגי העולם לא יכולים להגיע בשלב זה לוורשה בעקבות העוצר האווירי שהגיע גם לפולין. ההחלטה הסופית באשר להלוויה תתקבל במועד מאוחר יותר.

התפרצות הר הגעש באיסלנד בימים האחרונים גורמת לשיתוק כמעט מוחלט בתנועה האווירית בין המדינות השכנות באירופה, לאחר שיצרה ענן אפר וולקני אימתני שהתפזר מעל צפון אירופה שעלול לשתק את מנועי המטוסים בעודם באוויר ולגרום לאסון. עשרות טיסות בוטלו או נדחו. בין היעדים הנוספים שאליהם ומהם לא ניתן לטוס גם מישראל: בלגיה, הולנד, פולין וגם צפון צרפת, כולל פריז. גם למדינות סקנדינביה לא ניתן להגיע מהאוויר.

באיסלנד דווקא יש המראות ונחיתות
 

בחברות התעופה מנסים לארגן פתרונות חלופיים למאות האלפים שתקועים ברחבי אירופה, אבל ההמלצה, גם למי שרכש כרטיס, היא לא לצאת לשדה התעופה לפני שמתעדכנים. למרבה האירוניה, חלקיקי האבק הוולקני שמכסים את היבשת דווקא לא מפריעים להמריא ולנחות באיסלנד.

מומחי הרי געש אומרים כי ענן האפר הוולקני אינו מזיק לבריאות כיוון שהחלקיקים מצויים בגובה רב, אך הם עשויים לגרום לשיבושים בטיסות ושינוי נתיבי תעופה במשך חצי שנה.

הלבה שפרצה מההר המיסה את הקרחונים שמצפים אותו, אך ההפרעה העיקרית נוצרה בעקבות האפר שנפלט והפך לענן אבק גדול, ששיבש את הראות בטווח של עשרות ואף מאות קילומטרים ממקום ההתפרצות.

מעבר לשיבושים בראות, החשש המרכזי הוא שענן האפר יפגע במנועי המטוסים בעודם באוויר ויגרום להתרסקות, וזו הסיבה שטיסות רבות קורקעו בנמלי התעופה בבריטניה, נורבגיה ושבדיה. גם בהולנד, בגרמניה ובבלגיה בוטלו טיסות רבות. גם חברות התעופה של ישראל - אל על, ישראייר וארקיע הודיעו על ביטול כל הטיסות לאנגליה ביממה הקרובה, לכל הפחות. 

מטייל ישראלי בשבדיה: "הטיסות יתחדשו רק מחרתיים"

"הייתי אמור לצאת הבוקר בטיסה משבדיה לאיסלנד, אבל לא נראה שמטוס ייצא בזמן הקרוב משדה התעופה", סיפר אתמול המטייל הישראלי עופר יערון בשיחה עם ערוץ החדשות. "בגלל התפרצות הר הגעש כל הטיסות בוטלו וכרגע אנחנו מחפשים אלטרנטיבה אחרת כדי להגיע לשם".

"נאמר לנו שהאפר הוולקני הוא הסיבה לביטול הטיסה, למרות שלא ברור האם הוא עדיין נמצא בגובה שמסכן את הטיסות", ציין יערון. "יש כאן המון צוותי טלוויזיה, שחלקם הגיעו כדי לצלם את הענן שנוצר, אך כרגע הם לא יכולים להגיע למקום, וייתכן שהטיסות יתחדשו רק מחרתיים".

מדובר בהתפרצות השנייה באיסלנד בארבעת השבועות האחרונים. יותר מ-800 תושבים התבקשו עד כה להתפנות מהאזור וגובה המים בנהרות עלה בכשלושה מטרים בעקבות הקרחונים שנמסו. איסלנד שוכנת במרכזו של שבר טקטוני בין יבשות אירופה ואמריקה, שהולכות ומתרחקות זו מזו.

התהליך הטבעי הזה קורע את הקרקע האיסלנדית וגורם להתפרצויות וולקניות חזקות והרסניות. מצד שני הלבה הפורצת ממעמקים ממלאת את הקרע בין אירופה ואסיה, וכך איסלנד הולכת ומתרחבת לאיטה, בקצב של שני סנטימטרים לשנה.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק