קרואטית בת 12 התעוררה מתרדמת והחלה לדבר גרמנית שוטפת

ילדה קטנה מקרואטיה מסעירה את חוקרי מדעי המוח ואת הקהילה הרפואית בעולם. בת 12 ששקעה בתרדמת למשך 24 שעות, התעוררה כשהיא דוברת גרמנית שוטפת ללא יכולת לדבר בשפת אמה. הוריה של הילדה נאלצו להביא מתורגמן כדי לתקשר עמה. "אי אפשר להסביר את התופעה על סמך הידע הקיים", ציין אחד הרופאים. "כנראה שמקורו בתת מודע"

מה הייתם עושים אם בתכם הקטנה הייתה מתעוררת מתרדמת - כשהיא מדברת שפה שאינכם מכירים? עם הסיטואציה יוצאת הדופן במיוחד הזו מתמודדים הוריה של ילדה בת 12 מקרואטיה, שהייתה מחוסרת הכרה למשך 24 שעות - והתעוררה ללא היכולת לדבר את שפת האם שלה. יתרה מזאת ולתדהמת כולם, הילדה החלה לתקשר עם ההורים והרופאים בגרמנית שוטפת.

המקרה המדהים של הילדה שפורסם בעיתון הבריטי "טלגרף" התרחש השבוע בבית החולים בעיר ספליט שבקרואטיה. ילדה שאושפזה בבית החולים בשל הרעלת דם נכנסה למצב של "קומה" למשך 24 שעות, אולם לאחר שהתעוררה - איש לא הצליח להבין מה היא אומרת. הסיבה: היא דיברה רק בגרמנית.

הרופאים ההמומים הודו שהמטופלת הצעירה הותירה אותם בהלם. "לעולם אין לדעת כיצד המוח יושפע מטראומה כזו", אמר אחד הרופאים שטיפל בילדה. "ישנן כמובן מספר תיאוריות כדי להסביר את התופעה, אך כדי לא לפגוע בחיסיון הרפואי שלה אנו מנועים מלפרט אותן".

"ייתכן שמדובר בשינוי בתת המודע"

הוריה של הילדה נזקקו למתורגמן מרגע שהתעוררה על מנת לתקשר עם בתם. הם סיפרו שהילדה למדה את השפה הגרמנית כשפה שניה בבית הספר בקרואטיה. במסגרת הלימודים היא קראה ספרים וצפתה לעתים בטלוויזיה בשפה הגרמנית כדי לשפר את אוצר המילים שלה, אך לדבריהם היא הייתה רחוקה מאד מלשלוט בשפה ולא היתה מסוגלת לנהל שיחה שוטפת בגרמנית - כפי שעשתה מרגע שהתעוררה.

הפסיכיאטר מיו מילאס ציין כי ישנו תקדים לתופעה ממקרים דומים בעבר, אך מדובר במקרים מעטים ונדירים. "לא ניתן להסביר את המקרה הנוכחי בהתאם לידע הרפואי היום, אך ייתכן שמדובר בשינוי שהתרחש בתת המודע של הילדה".

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק