העולם מתכנס לדון באיום האירני כשבטהרן עסוקים בחגיגות

כשבוושינגטון מנסים לגבש קו בינלאומי אחיד כדי לבלום את הגרעין האירני, בטהרן דווקא חוגגים את יום הגרעין הלאומי. היום ערכו שם מסיבה מיוחדת ומציגים לתפארת את הצנטרפוגות שפותחו. כתבת רשת CBS דיברה עם ראש סוכנות הגרעין האירנית שממשיך לטעון: "אנחנו לא מתכננים פצצה"

מציינים את יום הגרעין הלאומי. ארכיון (רויטרס)

בזמן שמנהיגי העולם מתכנסים בוועידת הגרעין בוושינגטון כדי להתאחד ולגבש סנקציות נגד אירן - בטהרן דווקא חוגגים. שם, מציינים היום את יום הגרעין הלאומי שבמרכזו שיבוח רמת העשרת האורניום אליה הגיעו האירנים במרוץ הגרעין.

הנשיא האירני מחמוד אחמדינג'אד אמר היום לאומה שהיא צריכה להרגיש גאה, ומעודד את בני עמו לחגוג את תכנית הגרעין של המדינה.

בוושינגטון, כאמור, מכנס הנשיא האמריקני ברק אובמה את הקהילה הבינלאומית במאבקו נגד אחמדינג'אד. על סדר היום בועידת הגרעין הגבלות מחמירות נגד בנקים ונגד תעשיית הספנות.

"מובן שהסנקציות ישפיעו עלינו, אבל זה רק יעכב את הפרויקטים, זה לא יעצור אותם", אמר ראש סוכנות הגרעין האירנית, עלי אכבר סלאחי, בעל דוקטורט מאוניברסיטת MIT, בראיון חושפני נדיר לרשת CBS. " הם יפגעו בנו, אבל אז נאלץ לצאת במערכת ייצור עצמאיות", אומר סלאחי.

כבר עכשיו אירן מעשירה אורניום בכור אחד, לאחרונה היא הודיעה שתבנה עוד שישה. אירן אומרת שכל מה שהיא רוצה הוא דלק לתחנות כוח גרעיניות, אבל ארצות הברית חושדת שהיא מתכננת בחשאי בניית פצצה.

ראש סוכנות הגרעין האירנית: לא מתכננים פצצה

לשאלת כתבת ה-CBS האם אירן מנסה לייצר נשק כלשהו, עונה סלאחי: "לא, הדגשנו את העובדה הזו פעמים רבות". ראש סוכנות הגרעין טוען כי זה נוגד את הערכים הדתיים האירנים.

לארצות הברית ולבנות בריתה אולי היה יותר אמון, אם אירן לא הייתה חושפת להמונים צנטריפוגות שיעשירו אורניום ויוצאת רבות באמירות מתגרות ומאיימות כי עימות צבאי עם אירן יגרור השלכות הרות גורל. לכן, לנוכח הטקטיקות האירניות מתעורר חשדו של המערב. 

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק