אובמה: אל קאעידה לא יהססו להשתמש בגרעין

נציגים מ-40 מדינות ישתתפו בוועידת הגרעין הגדולה ביותר בעשור האחרון שתתקיים היום ומחר בוושינגטון. למרות שהנשיא אובמה מנסה לגבש תמיכה רחבה נגד הפצת הגרעין, מדינות כמו אירן, צפון קוריאה וסוריה לא הוזמנו לוועידה

נשיא ארצות הברית ברק אובמה מאמין שהאיום הגדול ביותר על ביטחונה של המעצמה החזקה בעולם הוא האפשרות שארגון טרור ישים את ידיו על נשק גרעיני. אובמה אמר את הדברים בערב ועידת הגרעין בוושינגטון, שנועדה להבטיח את שיתוף הפעולה של מנהיגים ובכירים מ-40 מדינות, לכך שהנשק הגרעיני לא יגיע לידיים הלא נכונות.

לדברי אובמה, ארגונים כמו אל קעידה, לא יהססו להשתמש בנשק יום הדין. למרות רצונו לגייס תמיכה רחבה, מדינות צפון קוריאה ואירן, שלשתיהן שאיפות גרעיניות, לא הוזמנו לוועידה. שתי המדינות נחשבות בוושינגטון כמדינות שמפירות את הסכמי אי הפצת הנשק הגרעיני.

אירן לא הוזמנה - אך תוצאות הוועידה ישפיעו גם עליה

גם סוריה שכנתנו מצפון לא הוזמנה לוועידה, למרות שבוושינגטון מאמינים שגם לה יש שאיפות גרעיניות. לעומת זאת מנהיגים של מעצמות גרעיניות כמו הודו, סין ופקיסטן ישתתפו בכינוס הגדול ביותר של מנהיגים בוושינגטון מזה כמה עשורים.

נושא הגרעין האירני לא עומד על סדר היום, אבל המרוץ של אירן אחר הגרעין צפוי לעלות במהלך דיוני הוועידה. עוד לפני תחילת הוועידה, אמר הנשיא אובמה כי מתכוון לנצל את הוועידה שתיערך בבירה האמריקנית היום ומחר, כדי לקדם את יוזמת הסנקציות שהציע בחודשים האחרונים. אחרי האיומים האחרונים מצד מדינות המערב, עיני האירנים נשואות לעבר הבירה האמריקנית, בתקווה שתוצאות הוועידה - שאליה כלל לא הוזמנו - לא ישפיעו עליה.  

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק