הונגריה: הימין הגזעני מרים ראש

הונגריה במשבר כלכלי, ומפלגות השמאל משלמות את המחיר. המפלגה מאשימה בגלוי את היהודים ואת הצוענים ברבות מצרותיה של הונגריה. עכשיו היא הפכה למפלגה השלישית בגודלה בהונגריה. הונגריה שחותכת ימינה - חזק ומסוכן

מפלגת הימין המתון ההונגרי, פידס, מפלגתו של ראש הממשלה לשעבר ויקטור אורבן, קיבלה מהמצביעים ההונגרים את המנדט להקים ממשלה וזכתה ברוב מוחץ בבחירות לפרלמנט.

זהו ניצחון סוחף: יותר מ-50% תמיכה קיבלה המפלגה שהביסה בבחירות את הגוש הסוציאליסטי ההונגרי. "ההיסטוריה היא אדון עצום עם יד מאוגרפת, אבל כשהיא נותנת - אפשר להרגיש את זה. אחרי הסיבוב הראשון אנחנו יכולים להכריז שיש לנו את הרוב ההכרחי כדי ליצור ממשלה", אמר מנהיג המפלגה.

ה"פידס" זכתה ב-206 מושבים בפרלמנט מתוך 386 מחוקקים. הכלכלה ההונגרית לא מצליחה לצאת מהבוץ, מפלגות השמאל שהרכיבו את הממשלות בשמונה השנים האחרונות משלמות עכשיו את המחיר, ומפלגת הימין הלאומנית - "ג'וביק" מרימה את הראש.

גאבור וונה, מנהיג המפלגה אמר לתומכיו: "ג'וביק התחילה מכלום. במהלך שנתיים הצלחנו לקבל את תמיכתם של מיליון בוחרים, הנוכחות שלנו תורגש בפרלמנט. אני מאמין שהיום, 11 באפריל 2010, הוא יום משמעותי לצד הלאומני, יום שיירשם בספרי ההיסטוריה, זה היום שבו המפלגה הלאומית פרצה".

מפלגת הימין כמעט השוותה בבחירות האלה את גודלה לזו של המפלגה הסוציאליסטית ששלטה בהונגריה בשנים האחרונות. תומך במפלגה מאמין בפתרונות שהיא מציעה: "הייתי חבר בג'וביק במשך שנים ועכשיו אני תומך בהם בגלל שב-20 השנים האחרונות הונגריה פספסה מספר הזדמנויות לשפר את המציאות, עכשיו זה הזמן לעשייה. אנו זקוקים לשינויים קיצוניים, אני חושב ש-16%-17% התמיכה שקיבלנו, יוכלו לעשות את השינוי.

זו מפלגת הימין הגדולה ביותר שהונגריה ראתה מאז נפילת הגוש הקומוניסטי, מאז שנערכות במדינה בחירות דמוקרטיות. זו ההפתעה הגדולה ביותר בבחירות האלה, בחירה שמהדהדת מעבר לגבולות הונגריה. "ההצעה שלי לזרים היא, אם אתם לא אוהבים את הונגריה, אתם לא חייבים להגיע, אתם יכולים להשאר בבית", אמר אחד התומכים במפלגה.

המפלגה מאשימה בגלוי את היהודים ואת הצוענים ברבות מצרותיה של הונגריה. גם עכשיו אחרי הניצחון הזה, אנשיה מאשימים את התקשורת ואת השמאל בבלימת כוחה של ג'וביק, אבל גאבור וונה, מנהיג המפלגה הלאומנית הגזענית, יודע שהוא רק בתחילת הדרך.