אובמה לציון יום השואה: "אין לקבל דעות קדומות על יהודים"

נשיא ארה"ב ברק אובמה הוציא הודעה מיוחדת לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, בו הוא תוקף את גילויי השנאה והדעות הקדומות כלפי יהודים. "השאיפה שלי הוא לחיות בעולם שבו כל האומות והאנשים יעריכו את האנושיות אותה אנו חולקים", אמר אובמה, שמציע ללמוד את לקחי השואה

נשיא ארה"ב ברק אובמה התפנה היום מעיסוקיו על מנת להוציא הודעה מיוחדת לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה. אובמה נשמע תקיף בכל הנוגע לגילויי אנטישמיות, וטען כי יש ללמוד את לקחי השואה, על מנת שנוכל לחיות בעולם טוב יותר.

"אסור לעולם להיות סבלניים לשנאה ולדעות הקדומות נגד העם היהודי", אמר אובמה, "לצערנו, גם היום אנו עדים לתופעות מסוג זה". אובמה הוסיף כי מנהיגי העולם חייבים לפעול למען עולם של צדק ושלום. "השאיפה שלי הוא לחיות בעולם שבו כל האומות והאנשים יעריכו את האנושיות אותה אנו חולקים, ויתנהגו בכבוד כלפי כל בן אנוש באשר הוא".

דוח: עלייה מדאיגה בגילויי האנטישמיות

במהלך הטקס המרכזי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו בנאומו: "מנהיגיה של אירן רצים לפתח נשק גרעיני ומצהירים בגלוי על רצונם להשמיד את ישראל, ואל מול ההצהרות האלה, אנו נתקלים במקרה הטוב במחאה רפה שגם היא הולכת ונמוגה". נתניהו קרא לאומות העולם להתייצב נגד תוכנית הגרעין של אירן.

מוקדם יותר היום פורסם הדוח השנתי של אוניברסיטת ת"א שסוקר את מקרי האנטישמיות בעולם. הדוח מצביע על עלייה משמעותית במקרי האנטישמיות בעולם. בשנת 2009 נרשמו 1,129 מקרי אנטישמיות בעולם, לעומת 559 מקרים בשנת 2008. המדינה המובילה במספר מקרי האנטישמיות היא בריטניה, ועורכי הדוח אמרו כי העלייה בשיעור האנטישמיות נובעת בעיקר מהמחאה נגד ישראל על מבצע "עופרת יצוקה".