אומה באבל: פולין מתקשה לעכל

ברחבי פולין נערכים טקסים לזכר הנשיא הנערץ שנהרג בהתרסקות מטוס יחד עם צמרת הממשל. ההמונים מדליקים נרות ומנסים לנחם זה את זה. הצטרפו לשידור החי

אומה מתאבלת: יום לאחר הטרגדיה בה נספה הנשיא לך קצ'ינסקי בהתרסקות מטוס, מתקשים אזרחי פולין לעכל את המציאות החדשה.

ברחבי המדינה נערכים טקסים לזכר הנספים והדגלים הורדו לחצי התורן. ההמונים הדליקו נרות, ניסו לנחם זה את זה ולחשו תפילות.

במקביל, נמשכת חקירת האירוע שזעזע את העולם כולו. אחת מהקופסאות השחורות של המטוס נמצאה ומחקירה ראשונה עולה כי הטייסים התעלמו מהנחיית הפקחים לא לנחות בשל תנאי מזג אוויר קשים.

עיתון "ישראל היום" פרסם הבוקר כי לדברי המושל של מחוז סמולנסק ברוסיה, שם התרסק המטוס, הטייסים לא התייחסו להנחיית מגדל הפיקוח שהתריעה על תנאי מזג אוויר קשים מדי לנחיתה ומההוראה להמשיך למסלול נחיתה אלטרנטיבי.

על פי החקירה, במשך 25 דקות חג המטוס, מדגם טופולב 154, וביקש לפחות ארבע פעמים אישור לנחיתה. אך, בשל הערפל הכבד ששר באזור הנחיתה ביקשו, כאמור, פקחי הטיסה מהטייסים להמשיך למינסק, המרוחקת כ-200 מטר, או למוסקווה, כדי לנחות שם.

אך הטייסים התעלמו מההנחיה והחליטו על דעת עצמם להשלים את הנחיתה כמתוכנן. אז פגעה כנף המטוס בצמרות עצים במרחק 500 מטרים ממסלול הנחיתה, התפרק ועלה באש.

בפולין הוכרז שבוע אבל לאומי. עד שעות הלילה המאוחרות יצאו אזרחי פולין האבלים לרחובות, הדליקו נרות, והניחו זרי פרחים לזכר נשיאם האהוב, רעייתו, וצמרת הממשל והצבא, שנספו בהתרסקות המטוס.

היו בדרך לטקס זיכרון

הנספים היו בדרכם לטקס זיכרון במלאת 70 שנים לטבח שביצעו הסובייטים באסירים פולנים. באופן אירוני, על המטוס היו גם קרובי משפחות של הרוגי הטבח שנהרגו בדרכם לטקס ההאזכרה. יחד עם הנשיא נהרגו גם רעייתו מריה, הרמטכ"ל ושרים בממשלה.

הטלוויזיה הפולנית משדרת כל העת תמונות מאזור ההתרסקות - סמוך לשדה התעופה בסמולנסק שבמערב רוסיה, לצד קטעי ארכיון מכתבות על הנשיא וסרטוני זיכרון. באסון הגדול נהרגו 132 בני אדם ובמדינה הוכרז על שבוע אבל.

פוטין - אויבו של קצ'ינסקי - בראש צוות החקירה

ולדימיר פוטין, ראש ממשלת רוסיה, הוא שיעמוד בראש צוות חקירת האסון ברוסיה, בו נהרג נשיא פולין לך קצ'ינסקי. באסון נהרגו גם רעייתו, הרמטכ"ל הפולני וצמרת הממשל בפולין.

עד כה נמסרו סיבות שונות להתרסקות: תחילה האשימו את מזג האוויר הערפילי, אחר כך נאמר שהמטוס התקרב לנחיתה במהירות גבוהה מדי, וגם מינויו של פוטין לראשות צוות החקירה מעלה תהיות, כיוון שמדובר בשונאו הגדול של קצ'ינסקי - והוא זה שיקבל את הממצאים.

צמרת הממשל בישראל שולחת תנחומים

לך קצ'ינסקי נהרג בהתרסקות מטוסו ברוסיה

מת על אדמת רוסיה שבנתה את דרכו הפוליטית

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק