אובמה בפראג: אירן מפרה את ההבנות

"המדינות שממשיכות להפר את ההבנות - תענשנה", כך אמר היום הנשיא האמריקני שהגיע לפראג על מנת לחתום על אמנה לצמצום הנשק הגרעיני. נשיא רוסיה דימיטרי מדבדב הדגיש שההסכם עליו חתמו המנהיגים היום צריך עוד לעבור אישור של בתי הפרלמנט גם במוסקבה וגם בוושינגטון

בבאזל אולי ייסדו את מדינת היהודים, אבל בפראג, ככל הנראה, התקדמו היום צעד נוסף לעולם נקי מגרעין: נשיא ארה"ב ברק אובמה ועמיתו הרוסי דימיטרי מדבדב חתמו על הסכם היסטורי לצמצום ארסנל הנשק הגרעיני של שתי המדינות.

נשיא ארצות הברית ברק אובמה ניצל את חתימת ההסכם על צמצום הנשק הגרעיני של רוסיה ושל ארצות הברית כדי לשגר איום למשטרים שלא מוכנים לשתף פעולה עם הקהילה הבינלאומית. נשיא ארצות הברית הדגיש שאיראן ממשיכה להפר את הסכם אי הפצת הנשק הגרעיני. "המדינות שממשיכות להפר את ההבנות - תענשנה", כך אמר אובמה.

נשיא רוסיה דימיטרי מדבדב הדגיש שההסכם עליו חתמו המנהיגים היום, צריך עוד לעבור אישור של בתי הפרלמנט גם במוסקבה וגם בוושינגטון.

מדובר באמנה לפיה תופחת בכ-30% כמות הנשק הגרעיני שמחזיקות שתי המעצמות שהיו יריבות בימי המלחמה הקרה. ארסנל הנשק, כך לפי ההסכם, יצומצם במהלך שבע השנים הקרובות. המנהיגים יגיעו היום לבירה הצ'כית פראג כדי לחתום על ההסכם, שם לפני שנה הבטיח הנשיא אובמה לקהילה הבינלאומית לפעול כדי לצמצם את כמות הנשק הגרעיני ברחבי העולם.

רמה חדשה של אמון הדדי בין ארה"ב ורוסיה

בעסקה עליה הסכימו הצדדים לפני חודש נקבע שכל אחת מהמעצמות תצמצם את ארסנל הנשק הגרעיני ותפרק כמות של 1550 טילים. לפני צאתו לפראג אמר אובמה שזהו איתות לכל האומות ברחבי העולם על יוזמה לצמצום הנשק הגרעיני, יוזמה אותה גאה מאוד להוביל הנשיא האמריקני. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר שהמעצמות הגיעו לרמה חדשה של אמון הדדי.

על פי הפרסומים בתקשורת האמריקנית, ידון הנשיא אובמה בשיחות פרטיות עם הנשיא הרוסי בנושא בלימת הגרעין האיראני וסדרת הסנקציות שאובמה הציע בחודש האחרון.

מדובר בהסכם השלישי המשמעותי בין שתי המעצמות בנושא צמצום הנשק הגרעיני. הראשון נחתם בשנת 1991, בסמוך להתפרקותה של ברית המועצות והגוש הקומוניסטי ונקרא Star 1. בשנת 1996 אישר הסנאט האמריקני את ההסכם השני בסדרה, הפעם עם רוסיה, שזכה לכינוי Star 2.