יממה אחרי הפיגוע ברוסיה: "תאונת עבודה" בדרגסטן

שני בני אדם נהרגו הבוקר בפיצוץ בדגסטן שברוסיה. מחקירת המשטרה עולה כי שני מחבלים התפוצצו ככל הנראה בתוך מכונית שנשאה חומרי נפץ. אדם נוסף נפצע ונזקק לטיפול רפואי. במוסקבה מעריכים שהמורדים הצ'צ'נים שביצעו ככל הנראה את שני הפיגועים האחרונים ברוסיה עומדים מאחורי הפיצוץ

רוסיה מתעוררת לבוקר נוסף של טרור: מכונית תופת ובה מטען נפץ התפוצצה הבוקר באזור צפון קאוקאסוס שבמחוז דגסטן. סוכנות הידיעות אינטרפקס מדווחות על שני הרוגים בפיצוץ, ועל אדם נוסף שנזקק לטיפול רפואי.

מדובר בפיצוץ השני שמתרחש בחבל הקווקז שברוסיה בתוך יממה וההערכה היא שהפעם מדובר בתאונת עבודה של המורדים הצ'צנים, שלקחו אחריות על הפיגוע שאירע אתמול.מחקירה ראשונית של המשטרה הרוסית עולה כי שני גברים שנסעו ככל הנראה במכונת התופת, הפעילו את המטען שבתוכה וגרמו לפיצוץ.

הפיגוע הבוקר מצטרף למתקפת טרור שפוקדת את רוסיה בשבוע האחרון. 12 בני אדם נהרגו אתמול בפיגוע כפול אזור צפון הקווקז. על פי דיווחים זרים, פיצוץ כפול התרחש ליד בית ספר שהיה ריק מאדם בעיירה קיזליאר, ובין ההרוגים ישנם עד כה שוטרים ועוברי אורח.

עדי ראייה דיווחו על שני פיצוצים שנשמעו בעיירה, כאשר אחד מהם נגרם על ידי אדם הלבוש במדי שוטר. צוותי המשטרה המקומיים מדווחים שאחד ההרוגים הוא המפקד העליון של המשטרה.

בעקבות הפיגוע אתמול, שמגיע אחרי פיגוע כפול נוסף שאירע ביום שני האחרון במדינה, הורה שר הפנים הרוסי רשיד נורגלייב להגביר את האבטחה בבניינים חשובים ובמקומות ציבוריים ברפובליקה שבצפון חבל הקווקז. נורגלייב הוסיף כי התגובה של רוסיה לטרור שהביא למותם של 39 במוסקבה ביום שני תהיה "קשוחה ובלתי סלחנית".

בסוף השבוע האחרון: פיגוע כפול במוסקבה

רוסיה עוד מנסה להתאושש ממתקפת הטרור שפקדה אותה בסוף השבוע האחרון. שתי מחבלות מתאבדות פוצצו עצמם ברכבת התחתית במוסקבה והביאו למותם של 39 בני אדם, ולפציעתם של עשרות.

משטרת מוסקבה פרסמה תמונות ממצלמת האבטחה של מספר גברים החשודים שעזרו למחבלות בביצוע הפיגוע המשולב. בנוסף הם פרסמו תמונות קשות לצפייה, בהן נחשפות פניהן של המחבלות שכינויין "האלמנות השחורות", לאחר שהתפוצצו בלב הרכבת.

ישראלי נפצע קל

תחילה נשמע קול נפץ עז בתחנת הרכבת התחתית "לוביאנקה" במרכז הבירה הרוסית. "הפיצוץ אירע בקרון השני של הרכבת שעצרה בתחנה", סיפרה דוברת מטעם הממשל, אירינה אנדריאנובה. "הקורבנות היו בתוך הרכבת וגם על הרציף". זמן קצר לאחר מכן זעזע פיצוץ נוסף תחנת רכבת אחרת במוסקבה, "פארק קולטורי". באירוע הזה, על פי הדיווחים, נהרגו כ-12 נוסעים ונוספים נפצעו.

על פי ההערכות ברוסיה, מדובר בפיגוע טרור מתואם היטב במיוחד לנוכח העיתוי, חג הפסחא, ולא בתאונות אקראיות. ראש עיריית מוסקבה אמר כי שתי מחבלות מתאבדות הן האחראיות לפיצוצים הקטלניים.

ממשרד החוץ בישראל נמסר כי לא היו נפגעים בקרב השליחים הרשמיים במוסקבה. מאוחר יותר דווח כי צעיר ישראלי נפצע קל מרסיס בזמן הפיצוץ. שגרירות ישראל במוסקבה וחדר המצב במשרד החוץ ממשיכים לעקוב אחר ההתפתחויות.

לפני כארבעה חודשים נהרגו 39 בני אדם בתאונת רכבת שעשתה את דרכה ממוסקבה לסנט פטרבורג, כתוצאה מפיצוץ מטען חבלה. סמוך לזירה התגלו שרידי פצצה במשקל 7 ק"ג שגרמו לארבעה קרונות לרדת מהפסים.