לשנה הבאה בבית הלבן

מה נשתנה הלילה הזה? אחרי הפרשנויות על כך שנשיא ארה"ב נוטה לצד זה או אחר בסכסוך במזרח התיכון, אובמה יערוך הערב לראשונה בתולדות בית הנשיאות של ארה"ב סדר פסח בבית הלבן

מי ימצא את האפיקומן? משפחת אובמה, ארכיון (חדשות 2)

יום אחד באפריל 2008, לפני שאובמה הפך לאיש החזק בעולם, התכנסו שלושה חברים זוטרים ממערך ההסברה של אובמה במרתף חסר חלונות במלון בפנסילבניה וערכו יחדיו ליל סדר מאולתר. השעה הייתה מאוחרת בסיומו של יום מפרך שהצטרף לימים רבים שבהם המשתתפים לא ביקרו בביתם.

הם לקחו כמה בקבוקים שמצאו וניסו ליצור יחדיו אווירה מתאימה. לפתע הם שמעו קול מאחוריהם. היה זה הקול המוכר ביותר באותם ימים, קולו של הנשיא אובמה. "הי, אתם עורכים כאן סדר ? אפשר להצטרף?" שאל מי שהיה בדרכו להיבחר לנשיא ארצות הברית.

כך החלה המסורת במשפחת אובמה, שתימשך גם היום. עשרים אנשי צוות ובני משפחה של אובמה יתכנסו הערב עם שקיעת החמה, וישתתפו באירוע שקודמיו בתפקיד לא חשבו אפילו לקיים. כמיטב המסורת היהודית הם יספרו במעשה יציאת בני ישראל ממצרים וישאלו את הקושיות.

אחרי שהאשימו אותו בכך שהוא נוטה לצד זה או אחר במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, אובמה מוכיח שיש לו כבוד לכל הדתות ובעיקר למסורת. על רקע תמונות האבות המייסדים על התמונות בחדר הסעודה, ולאור הנרות, יברך הנשיא האמריקני "לשנה הבאה בירושלים הבנויה". האם הוא מבין את ההקשר במלואו? ימים יגידו.