הציל 2.2 מיליון תינוקות בזכות תרומת דם

אזרח אוסטרלי בן 74 החל לתרום דם אחרי שניצל בעצמו בזכות תרומות של אחרים בגיל צעיר. בדיקת הדם שלו גילתה שהוא נושא נוגדנים נדירים, שמונעים מהדם של האם להרוג את התינוקות. הודות לתרומתו שלו פותח חיסון שהציל את חייהם של 2.2 מיליון זאטוטים

ג'יימס האריסון, הציל מיליוני תינוקות ממו (חדשות 2)

אדם עם לב (ודם) זהב: יותר משני מיליון תינוקות ברחבי העולם חבים את חייהם לג'יימס האריסון האוסטרלי בן ה-74. בזכות סוג הדם המיוחד שלו, שמכיל נוגדנים המונעים מוות בתינוקות - הוא הצליח להציל ממוות 2.2 מיליון זאטוטים שסבלו מאנמיה חמורה.

סיפורו של האריסון, שהתפרסם בעיתון הבריטי "דיילי מייל", החל כשהיה בן 18. עד היום תרם האוסטרלי החביב 984 מנות דם שהצילו תינוקות רבים ממוות . כשהחל לתרום וזיהה את ה"פוטנציאל" שבנוגדנים המיוחדים הזורמים בדמו, החליט לבטח את חייו ביותר ממיליון דולרים אוסטרליים.

עד אז מתו מדי שנה אלפי תינוקות באוסטרליה מחוסר התאמה בין סוג הדם RH שלילי של האם, לבין סוג הדם RH חיובי של העובר. במקרה כזה אי מתן נוגדנים לאם, גורם לזרימת נוגדנים מדם האם אל העובר, שהורסים את כדוריות הדם שלו וגורמים לאנמיה קשה. אחרי גילוי מנות הדם של האריסון, פותח חיסון אנטי D שבזכותו ניצלו מיליוני תינוקות.

האריסון החל לתרום דם בגיל 14, לאחר שעבר ניתוח בחזה ונזקק ל-13 מנות דם. בריאיון ל"דיילי מיייל" אמר הריסון כי מעולם לא חשב להפסיק לתרום: "הדם שתרמו לי הציל את חיי, ולכן ידעתי שכשימלאו לי 18 שנים, גם אני אתרום בלי הפסקה". אחרי שנבדקו אותן תרומות הדם שהתקבלו במקרה, נמצאו הנוגדנים הנדירים בדמו של האריסון - והוא הפך מתורם רגיל למציל חיים המוני.