למכירה ברשת: רשימת שינדלר

אחת מ-7 הרשימות המפורסמות שהצילו את חייהם של 1,200 יהודים בזמן מלחמת העולם השנייה מוצעת למכירה - באינטרנט. כל מה שצריך לעשות כדי להשיג את המסמך הנדיר הוא לגייס מיליון וחצי ליש"ט

הרשימה לצד תמונתו של שינדלר (רויטרס)

כמה שווה מסמך שהציל חיים? אחת מרשימות שינדלר המפורסמות, שמנעה את מותם של מאות יהודים בזמן מלחמת העולם השנייה, מוצעת למכירה באתר אינטרנט.

המסמך הנדיר שייך במקור למשפחתו של יצחק שטרן, יד ימינו של איש העסקים הגרמני אוסקר שינדלר. ברשימה, שנכתבה בתאריך 18 אפריל 1945, מופיעים שמותיהם של 801 גברים, נשים וילדים שעבדו במפעל התחמושת של שינדלר בזמן השואה.

אתר Momentsintime, שקנה את המסמך ממשפחת שטרן אחרי שנתיים של משא ומתן, מציע את הרשימה תמורת סכום של מיליון וחצי ליש"ט. אם מלבד הרצון לרכוש את הפריט ההיסטורי יש בידכם גם את הסכום הנדרש, תוכלו להחזיק ברשותכם את אחת מתוך שבע הרשימות המפורסמות.

עורכי האתר מספרים ששתי רשימות נוספות נמצאות בידי הנהלת מוזיאון "יד ושם" בירושלים, אחרת נמצאת בעיר קובלנץ' שבגרמניה, ואילו רשימה נוספת מוצגת במוזיאון השואה בניו יורק. גורלן של שתי רשימות נוספות אינו ידוע, אך על פי הרישומים, כל שבע הרשימות יחד הביאו להצלתם של 1,200 יהודים ממוות במחנות ההשמדה.