היסטוריה בארה"ב: רפורמת הבריאות אושרה בקונגרס

הישג ענק לנשיא האמריקני ברק אובמה: רפורמת הבריאות, גולת הכותרת של קמפיין הבחירות שלו, אושרה הלילה בקונגרס האמריקני. מה שלא הצליחו לעשות הנשיאים לפניו - הצליח אובמה לעשות למרות ההתנגדויות הקשות. עם זאת, לא כל תושבי ארה"ב שמחים הלילה

עשה היסטוריה: תכנית הרפורמה במערכת הבריאות בארצות הברית אושרה הלילה על ידי הקונגרס האמריקני. היוזמה של הנשיא ברק אובמה, שהוגדרה "החשובה ביותר", הושלמה, ובכך הוא יכול לסמן "וי" ענק על אחת המטרות המוצהרות עליהן הכריז בקמפיין הבחירות שלו.

219 חברי המפלגה הדמוקרטית הצביעו פה אחד בעד הצעת החוק, אשר אמורה לספק כיסוי רפואי למיליוני אמריקאים. כל 178 הצירים הרפובליקנים התנגדו פה אחד להצעה, כאשר 34 דמוקרטים התייצבו גם הם לצדם.

אישור רפורמת הבריאות מהווה גם אירוע היסטורי מכונן בארצות הברית. הנשיאים הקודמים לא הצליחו במשימה, וכעת ניתן לומר כי הבריאות תוכל להיות לא רק מנת חלקו של מי שיש לו את היכולת הכלכלית להרשות לעצמו את זה.

לאחר אישור הרפורמה אמר אובמה: "הערב אחרי קרוב ל-100 שנים של דיבורים ושל תסכול, אחרי עשורים של ניסיונות ושנה של מאמץ ממושך ושל דיון ציבורי, הקונגרס של ארצות הברית הכריז סוף סוף שהעובדים של אמריקה, המשפחות של אמריקה והעסקים הקטנים של אמריקה, ראויים לביטחון הטמון בידיעה שכאן, בארץ הזאת, מחלה או תאונה אינן יכולות לסכן את החלומות שהם עמלו כל חייהם כדי להגשים".

אנשיו של אובמה ואנשי המפלגה הדמוקרטית עמלו בשבוע האחרון ובמיוחד בסופו כדי לנסות ולשכנע את המתנגדים לתכנית: דמוקרטים שהתנגדו לחוק בגלל המחלוקת בנושא ההפלות, אלו שלא הסכימו על ההצבעה שלא עברה תהליך חקיקה ואישור רגיל, ואלו שראו ביוזמה שעת כושר לקדם עניינים אחרים. המפלגה הרפובליקנית הציבה התנגדות אחידה, אבל חברי הבית הרפובליקנים הם מיעוט בקונגרס.

רוב האמריקנים דווקא לא חוגגים

כיאה לכל החלטה, הרי שגם למהפכה הזו יש שני צדדים: השינוי במערכת הבריאות יעלה לארה"ב 2.5 ביליון דולר, ו-40 מיליון אזרחים נוספים יכולים להמתין כעת לביטוח הרפואי לו הם זכאים, ללא דרישות מוקדמות.

אבל רוב האמריקנים לא חוגגים היום: בסקר האחרון שחברת "גאלופ" ערכה בין תושבי ארצות הברית נמצא ש-45% מאזרחי המדינה דווקא לא תומכים בחוק החדש. כעת ייכנס אובמה למערכה חדשה - איך להעביר את החוק החדש - לאזרחים.