פעילי סביבה מזהירים: הכרישים בסכנת הכחדה

מאה מיליון כרישים מוצאים את מותם בציד מדי שנה ברחבי העולם. מנת מרק הסנפיר המפורסמת במזרח גרמה לרבים מהכרישים לסיים את חייהם על הצלחת. פעילי הסביבה מתריעים מפני סכנת הכחדה מיידית של דגי הענק, שתשפיע על האנושות כולה

אנחנו רגילים לפחד מהם, לראות בהם איום, אבל מתברר למעשה כי אוכלוסיית הכרישים נמצאת בסכנת הכחדה. דגי הענק, כך מתריעים פעילים למען הסביבה, עלולים להיעלם מהעולם.

מאה מיליון כרישים מוצאים את מותם בציד מדי שנה ברחבי הגלובוס. הסיבה העיקרית לציד אינה נעוצה בסכנה שהם מהווים לצוללנים ולדייגים, אלא דווקא בגלל מנת מרק סנפיר הכריש - שנחשב למעדן במדינות מזרח אסיה. תמונות שצולמו בכפר דייגים במזרח אסיה מציגות את הדרך הקצרה שעובר הכריש מהים - אל הצלחת.

מחקר חדש שבדק את מצבת הכרישים קובע שרבים מהזנים נמצאים בסכנת הכחדה מיידית. החוקרים מצאו שאוכלוסיית כרישי הפטיש למשל, הצטמצמה בשנים האחרונות ביותר מ-95%.

ארגוני איכות הסביבה שנלחמים למען היצורים הימיים מזהירים מפני פגיעה שתשפיע על העולם כולו. לטענתם, פגיעה באוכלוסיית דגי הענק האלה - ששוחים באוקיינוס כבר 400 מיליון שנה - עשויה להפר את האיזון בכל הסביבה הימית, ויסכן בסופו של דבר - גם את האנושות.