לראשונה: האפיפיור התנצל על ניצול מיני של ילדים

אחרי שנים ארוכות של הכחשה, משגר היום האפיפיור בנדיקטוס ה-16 מכתב גלוי לאלפי הקטינים מאירלנד שנוצלו מינית משך עשרות שנים בידי כמרים. "סבלתם באופן איום ואני חש צער רב על כך", כתב האפיפיור, אולם הארגונים שמייצגים את הקורבנות מתעקשים: "הוא לא לקח אחריות על מדיניות הכנסייה להגן על עברייני מין"

במכתב חסר תקדים בהיסטוריה של הכנסייה הקתולית, הביע היום האפיפיור בנדיקטוס ה-16 את התנצלותו בפני ילדים שנוצלו מינית על ידי כמרים באירלנד, וציין כי הוא חש "בושה וחרטה" על המעשים החמורים.

האפיפיור הודיע כי הוותיקן יפתח בחקירה שתכלול את כל מוסדות הכמורה שהיו מעורבים בפרשה, והזמין את הקטינים שנפגעו לפגישה אישית עמו. "סבלתם באופן איום ואני חש צער רב על כך", כתב האפיפיור במכתבו הגלוי לאלפי הילדים שעברו ניצול מיני במשך עשרות שנים.

"זה מובן לחלוטין", כך לדברי בנדיקטוס ה-16, "שקשה לכם לסלוח או להתאחד מחדש עם הכנסייה. בשמה של הכנסייה אני רוצה להביע את הבושה והחרטה שכולנו חשים". מאידך, הכס הקדוש סירב להאשים את מדיניות הכנסיה הקתולית במסגרתה שמרו על שתיקה בפרשות מהסוג הזה.

נציגי הקורבנות באירלנד מסרו כי הם "מאוכזבים קשות" ממכתבו של האפיפיור, שכן הוא "לא לקח אחריות על מדיניות מכוונת של הכנסייה בדרגים הגבוהים ביותר להגן על עברייני מין, ולפיכך לסכן ילדים".

"אם הכנסייה עדיין לא יכולה להודות באמת הזו", כך בתגובת הקורבנות באירלנד, "הכנסייה עדיין נמצאת עמוק בהכחשה".