צרפת מציגה: הריאליטי האכזרי בעולם

משחק טלוויזיה צרפתי חדש הוא למעשה ניסוי פסיכולוגי שמראה עד כמה קל לרובנו להפוך לאכזריים עד מוות. למרות שהיא רק בשלב הפיילוט, תכנית הריאליטי שמכונה "משחק המוות" הצליחה לזעזע לא מעט אנשים בדרך אל התהילה. קבלו הצצה ראשונה

אם חשבתם שאינפלציית הריאליטי הגיעה לסיומה, תכנית חדשה בצרפת מוכיחה שהסוף עוד רחוק. תכנית חדשה בצרפת חושפת צדדים אפלים בהתנהגות האנושית ומעמידה את המשתתפים בפני דילמה מוסרית שגרמה לחלקם "להרוג" אדם אחר תמורת תהילה רגעית.

בדומה לניסוי המפורסם שערך החוקר האמריקני סטנלי מילגראם בשנות השישים, נדרשים המתמודדים לחשמל את חבריהם במתח של 380 וולט. כמו במחקר, שנחשב לאבן דרך בתחום הפסיכולוגיה החברתית, המשתתפים לא יודעים שהקורבנות הם למעשה שחקנים, ושהמכונות לא באמת מספקות מכות חשמל. בכל פעם שאחד מהשחקנים עונה תשובה לא נכונה הוא זוכה למכת חשמל מדומה.

יוצר הסרטים הדוקומנטריים קריסטוף ניק אימץ את הרעיון של מיליגראם והתאים אותו לעידן תכניות הריאליטי. "כשאתה מתמודד לבדך מול כוח של מרות, מאוד קל לתמרן אותך וכך גם את חבריך", הסביר בפשטות.

במהלך המחקר הפסיכולוגי שנערך בשעתו, הצליח מילגראם לשכנע רק 62% מהמשתתפים במחקר לענות את חבריהם, תחת האמונה שהם רק ממלאים הוראות. בשונה מהמחקר, 82% מהמשתתפים בתכנית המציאות הסכימו להכות את חבריהם בזרם חשמלי, למרות שידעו שהם ניצבים מול מצלמות הטלוויזיה.

רוצים לקבל עוד עדכונים חמים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק