הוותיקן סוער: האם האפיפיור ידע על מקרי התעללות מינית של ילדים ושתק?

170 תלמידים מבתי ספר קתולים באירופה התלוננו שנפלו קורבן למקרי התעללות פיזית ומינית על-ידי כמרים, ביניהם כמה נערי מקהלה שהיו תלמידיו של אחיו של האפיפיור. על פי האשמות שנחקרות בימים אלו בעת שהיה ארכיבישוף במינכן הסתיר בנדיקטוס ה-16 מידע על המקרים

גל השערוריות והגילויים על התעללות בילדים על-ידי כמרים קתולים הגיע לרגלי האפיפיור בנדיקטוס ה-16: ההאשמות האחרונות מגיעות מגרמניה והן מתייחסות לימים בהם האפיפיור היה הארכיבישוף של מינכן - אז העלים על פי הטענות עין ממקרי התעללות מינית בילדים.

על פי ההאשמות, ידע האפיפיור כי במקהלה שניהל אחיו אירעו מספר מקרי ניצול מיני של ילדים והסתיר זאת. בזמנו, הייתה נהוגה בכנסייה הקתולית מדיניות שלפיה כמרים שנחשדו בפדופיליה הועברו לכנסיות מרוחקות. אחד המקרים שנחקרים כעת ארע בשנת 1980, כאשר האפיפיור אישר לכומר פדופיל לעבור לשרת בכנסייה אחרת במינכן.

כשהיה בנדיקטוס ה-16 קרדינל הוא פרסם הנחיה, לפיה מקרי התעללות צריכים להיות חסויים. אבל דובר הכס הקדוש, ממהר להכחיש את הפרסומים וטוען שההאשמות נגד האפיפיור בנוגע למקרים ספציפיים, הן טענות שווא. האפיפיור, אומר האב פדריקו למבארדי "מציג שקיפות מלאה שהוא מתמודד עם הבעיות הללו".

החשד: 170 תלמידים נוצלו

170 תלמידים מבתי ספר קתולים בגרמניה התלוננו על כך שהם ספגו התעללות פיזית ומינית על-ידי כמרים. בניהם כמה נערי מקהלה שהיו תלמידיו של ג'ורג', אחיו של האפיפיור. ראש המקהלה הודה שלעיתים הוא הכה כמה מהתלמידים לצרכי משמעת, וההתעללות המינית החלה זמן רב, לדבריו, לפני שהחל את תפקידו במקהלה.

ראש הבישופים הקתולים בגרמניה פגש השבוע את האפיפיור, כדי לדון בנושא של תיקי הכמרים האפלים. הארכיבישוף רוברט זליקס אמר שהאפיפיור ממשיך לחקור בנחישות ובאומץ את האמת שאיש אינו חסין בפניה.

האשמות בנוגע להתעללות מגיעות מהולנד, משוויץ מאוסטריה ומאיטליה. באירלנד הכמורה מתמודדת עם נכון להיום עם לא פחות מ-1,500 תלונות נגד כמרים. הממשל הזרים סכום של מיליארד וחצי דולר כדי להסדיר את הטביעות המשפטיות.

סדרת הגילויים האחרונים גורמת לכמרים רבים לחשוב מה יהיה מחיר השערוריות האלה. גם בנושא כסף וגם במחיר האמונה שאבדה .