האם ה-CIA דחף לצרפתים סמי הזייה?

ביום אחד באוגוסט לפני 59 שנה "השתגעו" בבת אחת כל תושבי הכפר הצרפתי הציורי פונט-סן-אספריט. עד היום האשימו בצרפת את אופה הבאגטים המקומי שהרעיל את הלחם, אבל כעת עולות ראיות חדשות, לפיהן ה-CIA ערך ניסוי סודי במוחותיהם של תושבי הכפר - באמצעות החדרת סם הזייה מסוג LSD לבאגטים שלהם. האמנם?

ה-CIA הרעיל את הצרפתים? אילוסטרציה (רויטרס)

מחלה מסתורית שגרמה לתושבי כפר צרפתי שלם להשתגע לפני 50 שנה - מיוחסת כעת לניסוי סודי שערכה סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב בסם הזייה מסוג LSD.

האירוע המדובר התרחש ב-16 באוגוסט 1951. מאות תושבים בכפר הצרפתי ציורי פונט-סן-אספריט נתקפו ביום אחד בהזיות קשות על גבול השיגעון, לאחר שאכלו לחם שנאפה במאפייה המקומית. לפחות חמישה בני אדם מתו באותו היום, ועשרות נוספים אושפזו במוסד סגור לאחר שנתקפו בהזיות על דרקונים יורקי אש.

ילד בן 11 חנק את סבתו

במהלך ה"שיגעון הקבוצתי", ילד בן 11 ניסה לחנוק את סבתו, ואילו אדם אחר מהכפר צעק "אני מטוס" – רגע לפני שקפץ מחלון הקומה השניה ושבר את שתי רגליו.

במשך עשרות שנים האשימו תושבי הכפר במעשה את האופה המקומי, שהכין את הבאגטים מהם הורעלו המקומיים. אלא שראיות חדשות מפנות את האצבע המאשימה דווקא לעבר אנשי ה-CIA שהרעילו את הלחם כחלק מניסוי בשליטה במחשבות באמצעות סם LSD.

מי שחקר את התקרית יוצאת הדופן, שהתרחשה בשיא תקופת המלחמה הקרה, הוא העיתונאי ה.פ. אלבארלי, שהחל להתעניין בנושא לאחר שחקר את ההתאבדות המסתורית של ביו-כימאי שנפל מהקומה ה-13 שנתיים לאחר תקרית ה"לחם המקולל".

האם ה"סוד" הוא שימוש ב-LSD?

אחת הראיות שגילה אלבארלי היא תיעוד של שיחה בין סוכן CIA לבין איש חברת תרופות שוויצרית, במהלכה מדברים השניים על "הסוד של פונט-סן-אספריט". איש חברת התרופות סיפר באותה שיחה כי "זה לא נגרם בגלל הדיאתילאמיד" – החומר המייצג את האות D בראשי התיבות LSD.

לאחר מלחמת קוריאה החלו האמריקנים לבצע סדרת מחקרים גדולה על מוחותיהם של אסירים ושבויי מלחמה, בהם נעשה שימוש גם בסמי הזייה. כעת מתברר, אם אכן הראיות החדשות יתבררו כאמיתיות, כי ה-CIA ביצע את הניסויים הללו גם בצרפתים תמימים.

על פי הדיווחים בכלי התקשורת בארה"ב, ראשי המודיעין הצרפתי דרשו הסברים מעמיתיהם בסוכנות הביון האמריקנית, אם כי באופן רשמי מכחישים בצרפת את הדיווחים.