נערי החידות ממומבאי עדיין גרים בפחונים

שנה אחרי טקס האוסקר ההוא, בו זכה הסרט בשמונה פרסי אוסקר, הילדים שכיכבו ב"נער החידות במומבאי" - למרות התהילה - עדיין חיים בעוני נורא. הנערה רובינה ממשיכה להתגורר בפחונים, והנער איסמאיל התקדם - הוא חי עם משפחתו בדירת חדר ובעיקר מרוצה שלא זורקים לו זבל בכניסה לבית. צפו בכתבה המיוחדת של רשת CNN

טקס האוסקר הנוצץ הסתיים לפנות בוקר וסימן את הכוכבים הבאים של עולם הקולנוע, ואולי זה הזמן להיזכר בשניים מהזוכים הגדולים של הטקס בשנה שעברה, שחקני הסרט "נער החידות ממומביי", שזכה בשנה שעברה בשמונה אוסקרים.

הפרסים הרבים שגרף הסרט אז הפנו את האור זרקורים לעבר השחקנים, לא פחות מלעבר הסרט עצמו. שני הילדים ששיחקו בתפקידים הראשייים - רובינה אלי ואזהורדין איסמאיל - מתגוררים בפחונים של דלהי גם במציאות. הסרט, שצולם בסביבת המגורים הטבעית שלהם, מתרכז ביציאה של הילדים משכונות העוני - אבל הכוכבים עצמם עדיין לא יצאו מהן.

אחרי טקס פרסי האוסקר בשנה שעברה , רובינה אלי חזרה לשכונות העוני של מומבאי, אבל מאז היא הספיקה לכתוב ביוגרפיה, להופיע בתצוגות אופנה ולצלם פרסומות. "אני לא מאמינה שעברה שנה מאז האוסקרים", אומרת הכוכבת בת ה-11 של "נער החידות".

עכשיו היא לומדת אנגלית בחטיבת ביניים. קרן שהקים הבמאי דני בויל משלמת את שכר הלימוד עבורה, אולם ה"בית" עבורה - הוא עדיין שכונות הפחונים במומבאי. הרשויות בהודו הרסו לה ומשפחתה את הבית כבר פעמיים השנה, ובכל פעם המשפחה בונה אותו מחדש. הוריה של רובינה אומרים שהבמאי הבטיח להוציא משם את המשפחה - אבל זה עדיין לא קורה.

"אני חולמת על האוסקר המון"

בצידו השני של הכביש, עוד כוכב - אזהורדין איסמאיל - עבר עם משפחתו לאזור הטוב יותר של העיר. בינתיים הם חיים בדירת חדר, אבל המצב עומד להשתפר. "יש לי טלוויזיה, נגן דיסקים, מקרר, תנור וגז", אומר הכוכב הצעיר, שמרוצה במיוחד מכך שאנשים זורקים את הזבל במקום שמיועד לכך ולא סתם ברחוב. שני הילדים מקבלים בכל חודש 140 דולר מהקרן שהאולפנים הקימו עבורם לצרכי מחייה, כל עוד הם ממשיכים ללמוד.

צוות הצילום שהגיע לפגוש את הילדים סיפר להם כי חלפה כבר שנה: הם לא ידעו שאמש נערך טקס האוסקר. "באמת יש אוסקרים ביום ראשון?", שאלה רובינה המופתעת. "אני חולמת על זה המון, כולם היו כל כך מאושרים שם" - אמרה, ושבה לפחונים של מומבאי.