חוקרים בריטים: איתרנו שבט יהודי אבוד בזימבבואה

פרופ' מאוניברסיטת לונדון שחקר תרבויות באפריקה איתר שבט בשם "למבה", שחבריו מזכירים באורח חייהם את היהודים. למרות המראה האפריקני, מדובר באנשים שמקיימים מנהגי שחיטה, ברית מילה ואף חובשים כיפה לראשם. בני השבט, שחלקם גם מוסלמים ונוצרים טוענים שהיהדות היא התרבות שלהם, שנוסדה לפני 2,500 שנה

האם יש שבט יהודי בזימבבואה? חוקרים בריטים איתרו שבט נידח בזימבבואה שטוען שאנשיו הם צאצאים ליהודים שנמלטו לארץ הקודש לפני 2,500 שנים. אנשי שבט הלמבה שבדרום אפריקה, דומים במובנים רבים לאחיהם המקומיים, אבל מנהגיהם דומים להפליא למנהגים היהודיים. הם לא אוכלים בשר חזיר, מקיימים את מצוות ברית המילה, ושוחטים חיות למאכל על פי טקס שמזכיר את השחיטה היהודית.

צפייה בקברים של חברי השבט גילתה שהם אף מסמנים את הקברים במגן דוד, כמנהג היהודים. טענותיהם של אנשי השבט, נשמעות אולי כמו סיפור מופרך, אבל חוקרים בריטיים שבדקו דגימות D.N.A מקהילת הלמבה, מצאו שרידים שמעידים שמוצאם שמי.

תוצאות הבדיקות גיבו את האמונה של חברי הקהילה, שמונה קרוב ל-80 אלף בני אדם ברחבי אפריקה. לדבריהם, השבט התפתח לאחר ששבעה גברים יהודים נישאו לנשים אפריקאיות לפני אלפי שנים ועברו לחיות במרכז זימבבואה ובחלק הצפוני של דרום אפריקה. כמו אחיהם היהודים, גם הם מאמינים שהם אנשי סגולה. "אנחנו מתנהלים בחשאיות כיוון שאנחנו מאמינים שאנחנו מיוחדים", סיפר בן שבט הלמבה.

"זה מדהים", סיפר פרופ' טודור פראפיט מאוניברסיטת לונדון שחקר את השבט במשך חצי שנה. "אנו מאמינים שהם צאצאים של משפחת כוהנים שחיה בסעודיה לפי 3,000 שנים, זה הזמן שמשה ואהרון החלו לייסד את הדת היהודית". השפה שבה מדברים אנשי הלמבה היא תערובת של עברית וערבית, שמעידה שהשבט התפתח מיהודים שחיו בתימן. אך למרות הקשר החזק שלהם ליהדות, רבים מבני השבט משתייכים גם לדת הנצרות ולאסלם. "הנצרות היא הדת שלי, והיהדות היא התרבות שלי", סיכם בן הלמבה את הסיפור.