הילד ששרד אחרי שהרעידה לקחה הכל

3 ימים אחרי, התמונות ממוקדי הרעש בצ'ילה מראות בעיקר חוסר אונים, שמוביל רבים למעשי ביזה ואלימות. הממשל במדינה הכריז על עוצר ושלטון צבאי בחלק ממוקדי ההריסות אך כנראה שהרצון לשרוד חזק מכל דבר. גם הילד הצעיר שמתועד כאן רגעים לאחר שחולץ ירצה לשרוד, במיוחד לאחר שכל בני משפחתו נמצאו מתים בין הריסות ביתם

שלושה ימים אחרי רעידת האדמה הקשה, בצ'ילה סופרים היום למעלה מ-700 בני אדם שקיפחו את חייהם באסון הנורא. הבוקר מגיעות תמונות ראשונות קשות מהאי חואן פרננדז, אחד מהאיים הצ'יליאנים שנפגעו מרעידת האדמה ונשטפו בגל הצונאמי שפקד את האי לאחר הרעידה.

מימדי הרעש היו אדירים. ערים וכפרים במרחק של 600 ק"מ נפגעו מהרעש, וחלק גדול מהאזורים הכפריים נשטפו ונמחקו. לתושבי הכפרים לא נותר אלא להסתובב בין ההריסות חסרי אונים ולפנות לאנשי כוחות ההצלה בשאלות רבות, שלא זוכות בינתיים לתשובות. "מי יכול לזרז כאן את העניינים?", הם זועקים לעברם, אולם כרגע לא מקבלים שום מענה מהממשל.

ילד לבד בהריסות עם גופות בני המשפחה מסביב

באי חואן פרננדז, שנשטף כולו בגל הצונאמי הענק לאחר הרעידה, נמצא בין ההריסות ילד צעיר שאיבד את כל משפחתו. במשך 48 שעות הוא חי לבדו בין הריסות הבית בו התגורר, ללא אוכל ומים. הוא היה הניצול היחיד מקריסת הבית, ולצידו בהריסות שכבו גופות בני משפחתו שנהרגו באסון.

כוח של חיל האוויר הצ'יליאני חילץ אותו מבין ההריסות ולקח אותו לטיפול בבית החולים. בשלב זה איש אינו יודע מה שמו של הילד, משום שהוא טרם פתח את פיו. צ'יליאני אחר שניצל מהאסון סיפר כי ניסה להציל את אשתו, אך לשווא: "משהו הכה בי, נפלתי למים ואני לא יודע מה קרה אחר כך".

ביזה ואלימות במוקד הרעש

בקונספסיון וסביבותיה הכריזה הממשלה על עוצר ועל משטר צבאי, אבל הרעב, התסכול והרגשת הכאוס מובילה עשרות לפשע. כנופיות של צעירים פושטים על החנויות שנותרו ללא הגנה או עובדים ולוקחים מכל הבא ליד. "הטבע האנושי מגלה כאן את אחד מצדדיו המכוערים יותר", אמר אחד הקריינים בטלוויזיה הצ'יליאנית שמשדרת מסנטיאגו הבירה.

בימים הקרובים הממשל הצ'יליאני יצליח בוודאי להחזיר את הסדר והחוק לרחובות שנפגעו, גם ההריסות יפונו, אבל חייו של הילד חסר השם ותושבי הכפרים שנפגעו - לעולם לא ישובו להיות כפי שהיו דקות לפני שרעדה האדמה.