אירן מאיימת להקפיא את אירופה

האם אירן תפסיק את אספקת הנפט לאירופה? זה לפחות מה שטוען היום גנרל בכיר במשמרות המהפכה, שהצהיר: "אירן תחליט אם אירופה תמשיך לקפוא מקור". אירן היא אחת מיצואניות הנפט והגז הגדולות בעולם וחלק גדול ממדינות אירופה מעדיפות לסחור איתה מאשר עם רוסיה, שסובלת ממשבר כלכלי ואי יציבות

אחמדינג'אד. יש סנקציות? אין נפט (רויטרס)

בזמן שהעולם מאיים על אירן בהטלת סנקציות, גם למחמוד אחמדינג'אד יש עוד כמה קליעים באקדח. חוסיין סלאמי, קצין בכיר במשמרות המהפכה, אמר היום כי אירן יכולה לגרום לאירופה לסבול בכך שתפסיק לספק למערב את מקורות האנרגיה שהוא כל כך זקוק להם ולפגוע באמצעות טילים בכל מטרה שתאיים עליה.

אירן היא אחת היצואניות הגדולות ביותר של נפט וגז ומרבית המדינות בעולם קשורות איתה בהסכמים לסחר באנרגיה. למרות זאת, כלכלת המדינה עדיין סובלת ממשבר גדול שנובע בין השאר מהסנקציות שהוטלו עליה מצד ארה"ב ושאר העולם המערבי.

האיומים הושמעו, ככל הנראה, לקראת כינוסה בשבוע הבא של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לפגישה בוינה, בה תועלה לדיון תוכנית הסנקציות החדשה שתוטל על אירן. הממשל האמריקני הצהיר לאחרונה כי יקדם תוכנית סנקציות שתפגע ישירות באליטה הפוליטית והצבאית באירן.

"אירן חולשת על 50 אחוזים מאספקת האנרגיה לעולם והיא תחליט אם אירופה תמשיך לקפוא מקור בהמשך החורף", אמר סלאמי לפי הדיוח ב"פארס", סוכנות הידיעות האירנית. "הטילים שלנו יכולים עכשיו לפגוע בכל נקודה", הזהיר סלאמי בנוסף.

במהלך השנים האחרונות עברו חלק ממדינות אירופה להסתמך על ייבוא אנרגיה מאירן, ששמרה על יציבות יחסית לעומת רוסיה, שסובלת ממשבר כלכלי כבד יותר. הרפובליקה האיסלומית ביצעה לאחרונה מספר שיגורי ניסיון של טילים שיכולים, כך על פי הדיווחים, להיות מבצעיים במהלך מלחמה עם אויביה, בהם גם ישראל.