צ'ילה: עשרות אסירים נמלטו מהכלא

רבים מתושבי קונספסיון שבצ'ילה נאלצים לבלות את הלילה בחוץ, אחרי שרעידת האדמה החריבה את ביתם. אבל עבור האסירים בצ'ילה - קריסת חומות הכלא הייתה חלון הזדמנויות. צפו באסירים שברחו מהכלא שקרס, ובתושבי חופי האוקיינוס שהמתינו לגל הצונאמי - שלא הגיע

לילה ירד על תושבי העיר קונספסיון שבצ'ילה, המתמודדים עם אחת מרעידות האדמה החזקות ביותר שנרשמו בהיסטוריה. בשנת 1960 נרשמה באותו מקום רעידת האדמה החזקה ביותר שנמדדה אי פעם - בעוצמה של 9.5 בסולם ריכטר.

עשרות בתים, גשרים ובתי חולים נהרסו ברעש העוצמתי. כבישים רבים הפכו לדרכים ללא מוצא ורבים מתושבי העיר העבירו את היום בניסיון לאסוף את השברים. לחלקם אין בית לשוב אליו, ואחרים - שביתם לא נהרס כליל - מוצאים מקלט בטוח יותר ברחובות העיר. "אנחנו לא מתכוונים להיות בפנים, רצנו מהר למקום מסתור ואנחנו מתכוונים להיות כל הלילה בחוץ - זה בטוח יותר", מסבירים התושבים.

אסירים ניצלו את רעידת האדמה כדי לברוח מהכלא

למרות הנזקים הכבדים ובניגוד לרעידת האדמה שזעזעה את האיטי, הממשל בצ'ילה הצליח לפעול היטב ולבצע את עבודות החילוץ והסיוע בעצמו, ללא סיוע ממדינות חוץ. "כולם צריכים עזרה, אבל יש כאלו שנמצאים במצב חמור יותר מאחרים", אמרה מישל בצ'לט, הנשיאה היוצאת. "אני חושבת שאנו צריכים לעבוד יחדיו כדי לצאת מהטרגדיה הנוראית הזו, לצ'ילה יש ניסיון עצום עם רעידות אדמה".

אבל עבור חלק מתושבי צ'ילה, הרעידה היוותה דווקא הזדמנות: 260 אסירים ניצלו את הרגע בו החומות קרסו וברחו לחופשי. המשטרה המקומית יצאה מיד בעקבותיהם. ארבעה אסירים נהרגו במהלך המרדף ועשרות אחרים נמצאים כעת במנוסה בין ההריסות.

מעגל הסיכון לפגיעה מגלי צונאמי במדינות ששוכנות לחופי האוקיינוס השקט, זכה אמש לכינוי "טבעת האש". רעש הסירנות, הזהיר מפני צונאמי ומיליונים בילו את השעות האחרונות כשהם שולחים מבט לעבר הים, מצפים לגל. למרבה המזל הוא לא הגיע. בחלק מהמקומות עלה מפלס המים עד לגובה של מטר וחצי עד שניים וחצי מטרים, ואז ירד.

האסון בצ'ילה - סיקור מיוחד:

הרעש בצ'ילה: יותר מ-300 הרוגים

רעידת אדמה בעוצמה 8.8 בסולם ריכטר בצ'ילה

עדויות מרעידת האדמה: "המלון רעד והכל התחיל ליפול"

מצלמות האבטחה תיעדו את הרגע בו רעדה האדמה בצ'ילה