הצצה לריאליטי החדש של סיינפלד

אם מישהו היה צריך הוכחה שהריאליטי כבש את העולם, הנה היא: ג'רי סיינפלד, מלך הקומדיה האמריקנית והאיש שעד היום בז לז'אנר המציאות - מפיק ושופט בתוכנית חדשה שתעלה מחר בארה"ב, בה סלבס מלמדים זוגות במשבר כיצד לשרוד. נשמע כמו תוכנית שסיינפלד היה עושה ממנה צחוק? אסף יחזקאלי מוכיח שהוא דווקא רציני לגמרי

זאת לא תהיה תכנית על שום דבר. למעשה, זה יהיה גם ריאליטי, גם קומדיה, וגם פאנל של שופטים. וכשג'רי סיינפלד מפיק-על, כמאמר המשורר מעונה 4: "איך מישהו יכול לא לאהוב את זה?".
 
כך מסביר ג'רי סיינפלד את הרעיון שמאחורי התכנית החדשה: "חשבתי לעצמי, איזה מקום פיזי אני רואה, שמעיד כמה נישואים הם דבר קשה, ובכל פעם שאני רואה את החבר'ה האלה הולכים לדוג ברגליים קפואות בבקתות האלה, אני חושב : כמה קשים חיים הנישואים של האיש הזה, אם הוא מעדיף את זה על פני השהייה בבית...".

"THE MARRIAGE REF", משהו שאפשר לתרגם בערך כ"הבורר" בזוגות, היא סדרה חדשה שתציע לזוגות שיש להם בעיה, לא משהו מסובך מדי, לבוא, להתווכח ולקבל פסק דין מחבורה של סלבס.

יהיה גם פרס קטן, וקהל שיבהיר לזוג שהוויכוח הוא כל כך דבילי, הפתרון בדרך כלל היה מתחת לאף, והזוגות צריכים להגיש את האודישן לריב שלהם באינטרנט.

הנה דוגמה: "זה סיפור אמיתי. דיוויד וסוזן הרפר מתווכחים כל הזמן על אפרו של בעלה הראשון שבכד, ורגלו שנמצאת בארון. נראה שהם זקוקים לבורר בזוגות". וזה עוד צעד קטן בדרך של מי שאמר שלעולם, אבל לעולם, לא ישתתף בז'אנר תכניות המציאות.

מה קרה לבוז של סיינפלד לריאליטי?
 
הבוז של סיינפלד לריאליטי היה כל כך גדול, אז מה בעצם קרה לו? הטלוויזיה האמריקנית, זה לא חדש, מלאה בריאליטי. אגב, ב"הרווק" האמריקני, רגע לפני הגמר הגדול וחלוקת הוורד הסופית, קלטות סקס סודיות של מתמודדות מציפות את האינטרנט.

גם ייעוץ משפחתי לא חסר בטלוויזיה האמריקנית. גם בתכניות הצהריים וגם בפריים-טיים, ג'רי ספרינגר, כזכור, ניגח את המרואיינים שלו זה בזה. היום דוקטור פיל עושה את זה בעדינות, ותוך שהוא נותן לאורחים שלו תחושה שכל אדם סלב.

לכאורה, כשזה המצע שעליו פרח באמריקה הז'אנר של הייעוץ, הפישור הזוגי והקואצ'ינג, מוזר לדמיין את סיינפלד נכנס לנישה. אבל בעצם, במשך שמונה שנים זה מה שהוא והחבר'ה שלו עשו באפר-וסט-סייד.
 
זה לא מכבר הסתיים האיחוד המדובר של הקאסט המקורי של סיינפלד אצל לארי דיוויד בסדרה המצוינת "תרגיע". וג'רי, שבאיחוד דווקא נשאר רווק מושבע ותרם זרע לאיליין, כנראה חייב להמשיך ולמצוא אפיקים ללבם של זוגות מתלבטים. במציאות, סיינפלד ואשתו אוהבים להתווכח על שטויות. מהוויכוחים האלה, טוענת רשת NBC, ידה-ידה-ידה, צמח שופט דגול.

השופט הראשי הוא הקומיקאי טום פאפה, שהזהיר מראש את המועמדים לבל יציבו לפתחו ריבים קשים מדי שמערבים ילדים או אלימות. מדונה תהיה דיינת אורחת, אולי היא תשיא עצות ברוח ישראל סבא ומסכת קידושין, והחבילה כולה תעלה לשידור מחר באמריקה. ריאליטי עילית בתוך אוקיינוס של סוגה תחתית.