הרעש בצ'ילה: יותר מ-300 הרוגים

על פי ההערכות יותר מ-300 בני אדם נהרגו ברעש האדמה בצ'ילה. שעות בודדות לאחר האסון מתפרסם תיעוד שצולם במצלמות האבטחה בבירה סנטיאגו, בו נראים הרגעים הראשונים של רעידת האדמה. עשרות מדינות באוקיינוס השקט עדיין בכוננות מחשש לפגיעת צונאמי כתוצאה מרעידת האדמה. צפו בתיעוד הרגע בו רעדה האדמה

יממה לאחר האסון הכבד שפקד את צ'ילה, מתחילים במדינה לאמוד את הנזקים. רעידת האדמה גבתה את חייהם של לפחות 300 בני אדם. מוקדם יותר העריכו גורמי ממשל בצ'ילה כי מספר ההרוגים יהיה נמוך, בשל חוזק הבניינים באזור, זאת בעקבות הבנייה המיוחדת של המבנים ברחבי המדינה, שנועדה להגן מפני רעידות אדמה.

נשיאת צ'ילה היוצאת, מישל בשלט, אמרה כי רעש האדמה העז השפיע על חייהם של למעלה משני מיליון בני אדם במדינה. ההערכה היא כי ייקחו ימים נוספים עד שמלאכת השיקום הראשונית תסתיים. רעידת האדמה שהיכתה את צ'ילה הייתה בעוצמה של 8.8 בסולם ריכטר, חזקה פי 800 (!) מהרעידה שהיכתה בהאיטי ואשר גרמה למותם של מאות אלפי בני אדם.

הרעידה גרמה גם לגל צונאמי באוקיינוס השקט, דבר שגרם לפינוי מאסיבי של תושבים בסמוך לאזור החוף, מחשש לגלים גבוהים שיגרמו לנזקים נוספים. הרשויות ברוסיה החלו לפנות את התושבים באזור קמצ'טקה וסחלין שבצפון-מזרח המדינה, בעקבות חשש לצונאמי וגם הרשויות בפיליפינים העלו לדרגה גבוהה יותר את רמת הכוננות מפני צונאמי, והורו על פינוי מוגבל של חלק מאזורי החוף המזרחי באיים.
"אנו ממליצים להימנע משהייה בחופים וקוראים לדווח לרשויות על גלים גבוהים במיוחד", אמר מנהל המכון הגיאולוגי במדינה, רנאטו סולידיום.

אזהרת צונאמי ל-53 מדינות על חופי האוקיינוס השקט

שדות התעופה בבירת צ'ילה סנטיאגו מושבתים, ויישארו כך ככל הנראה גם ב-24 השעות הקרובות לפחות. מצב חירום הוכרז ברחבי המדינה, ובתי חולים רבים ובניינים רבי קומות קרסו לחלוטין. הסוכנות המטארולוגית ביפן הוציאה התרעת צונאמי רשמית. למעלה מעשרת אלפים מתושבי אזור החוף הצפוני נקראו להתפנות מבתיהם. מומחי הארגון העריכו כי הגלים יגיעו לגובה של שלושה מטרים ויותר.

הרשויות בהוואי הסירו באופן רשמי את התרעת הצונאמי שהוצאה בעקבות הרעש - לא דווח על נפגעים או על נזק. גלי צונאמי החלו לפגוע הלילה גם בחופים המזרחיים של אוסטרליה. במרכז ההתראות הלאומי מפני צונאמי אמרו שאין חשש להצפות חמורות. גלים ראשונים של צונאמי החלו להכות גם בחופי ניו זילנד - מאות מתושבי החוף המזרחי של המדינה פונו.

העולם נערך כבר לסייע

שעות לאחר האסון הכבד, הודיע נשיא ארצות הברית ברק אובמה כי יעשה כל שנדרש על מנת לסייע לצ'ילה להתמודד עם נזקי רעידת האדמה. "ארצות הברית ניצבת לצדה של צ'ילה ומוכנה לסייע בחילוץ, בהצלה ובמאמצי השיקום של המדינה", אמר אובמה. מוקדם יותר הודיע הבית הלבן כי ארצות הברית תעניק סיוע מיידי לצ'ילה.

גם בישראל הודיעו הערב כי כל בקשה של צ'ילה תיענה בסיוע מיידי. ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את משרד החוץ להעניק מסיוע מכל סוג שהוא למדינה בדרום אמריקה, ובהודעה מיוחדת שפרסמה לשכתו של נתניהו נאמר: "ראש הממשלה הביע את הזדהותו של העם ישראל עם העם בצ'ילה".

בהודעה שפורסמה הערב במשרד החוץ הביעה ישראל את תנחומיה למשפחות הנספים ברעידת האדמה. ""ישראל ניצבת לצידם של ממשלת צ'ילה ועמה, ומביעה רגשי סולידריות איתם לנוכח רעידת האדמה הקשה שפקדה את ארצם", פורסם בהודעה.

בישראל עדיין ממתינים ל-18 ישראלים השוהים בצ'ילה, ועדיין לא יצרו קשר עם הארץ. בחדר המצב במשרד החוץ הודיעו כי בשל קריסת מערכות התקשורת במדינה עדיין קשה לתקשר עם המדינה.

האסון בצ'ילה - סיקור מיוחד:

רעידת אדמה בעוצמה 8.8 בסולם ריכטר בצ'ילה

עדויות מרעידת האדמה: "המלון רעד והכל התחיל ליפול"