עדויות מרעידת האדמה: "המלון רעד והכל התחיל ליפול"

שעות אחרי רעש האדמה העז בצ'ילה, מתחילות לזרום העדויות מהרגע בו רעדה האדמה. "חשבתי שזה רכבת בהתחלה, אבל אז הבנתי שבעצם אין רכבת. שניות אחר כך נפלה והתנפצה הטלוויזיה", סיפרה תיירת מפנסילבניה. מדריך תיירים אמריקני: "הכל החל פתאום ליפול, הייתי מבועת"

חודשיים אחרי, שוב אסון באוקיינוס השקט: רעידת האדמה שהכתה הלילה בחופי צ'ילה בדרום אמריקה, מחזירה אותנו היום לראשית חודש ינואר, אז הכתה רעידת אדמה עזה את האי העני האיטי. העדויות הנשמעות שעות לאחר האסון כמעט זהות באופן מצמרר.

"זה היה מאוד מפחיד", אמר היום אבן הראל, שליח המגזין "טיים" הלונדוני לבירת צ'ילה סנטיאגו, בדיווח שהעביר לכלי התקשורת. "הייתי במלון כשהבניין החל לרעוד", הוא שיחזר. "אמרתי לעצמי, 'אלוהים, זו רעידת אדמה!'...ואז זה נפסק". בית המלון בו שהה הראל פונה בתוך מספר דקות, וכשיצא ממנו הבין במספר סדקים שהופיעו על הבניין, כתוצאה מרעידת האדמה. רק שעות לאחר מכן, הורשו אורחי המלון לשוב אליו. הראל תיאר אותם כ"מבוהלים ומפוחדים".

"הכל פתאום התחיל ליפול"

"זכוכיות מנפוצות היו פזורות ברחוב", הוא המשיך לספר. "נהג מונית שפגשתי סיפר לי כי בזמן נסיעתו, הוא הבחין מימינו כי כנסייה קרסה, ושבריה שהתפזרו לכל עבר פגעו גם בו ופצעו אותו". מרקו וידאל, מדריך טיולים שהיה יחד עם קבוצה של 34 אמריקנים במלון "קראון פלאזה" בסנטיאגו, שיחזר גם הוא: "הכל החל ליפול פתאום, הייתי מבועת".

"המחשבה הראשונה שעברה לי בראש הייתה שמדובר אולי ברכבת", סיפרה סינתיה אייקונו, תיירת מפנסילבניה. "אבל פתאום הבנתי...רגע, אין פה שום רכבת". שניות לאחר מכן הכוננית שבחדרה, יחד עם הטלוויזיה שעליה, קרסו לרצפה והתנפצו. עם זאת, לדבריה, הסובבים אותה דווקא שמרו על קור רוח. "זה היה מפחיד, אבל לא הייתה באמת פאניקה. כולם נשארו ממושמעים ובעיקר חיפשו את קרוביהם".

אניטה הררה, עובדת בבית המלון קנדי בסנטיאגו, סיפרה לרשת CNN: "החשמל נפל והאורחים היו עצבניים". עם זאת, לדבריה, בית המלון בו היא עובדת "היה מוכן לזה משום שבצ'ילה רעידות אדמה רבות מתרחשות".