נעל הושלכה לעבר רה"מ טורקיה ארדואן בספרד

אופנת השלכת הנעליים לעבר מנהיגים ממשיכה להיות באופנה: אחרי הנשיא בוש, ראש ממשלת סין ואפילו נשיאת העליון דורית בייניש, הושלכה אמש נעל גם על ראש ממשלת טורקיה רג'יב טאיפ ארדואן. משליך הנעל, כורדי ממוצא סורי, צעק בזמן הפעולה "תחי כורדיסטן" - ונעצר. צפו באירוע

לא רק בוש: נעל הושלכה הלילה לעבר ראש ממשלת טורקיה, רג'יב טאיפ ארדואן, בשעה שיצא מטקס ממלכתי בו השתתף בעיר סביליה שבספרד. ארדואן לא נפגע מהשלכת הנעל, כי אם אחד ממאבטחיו נפגע. משליך הנעל נעצר. האירוע תועד במצלמות העיתונאים שסיקרו את האירוע.

התקרית התרחשה בשעה שארדואן עמד להיכנס לרכב השרד שלו, שהמתין לו מחוץ לאולם בו נערך הטקס. משליך הנעל, שלא יכול היה להתקרב יותר מדי לראש ממשלת טורקיה בשל טבעת האבטחה שהקיפה אותו, השליך אותה מעבר לכביש וצעק "תחי כורדיסטן". לאחר שנעצר ונלקח לחקירה, התברר כי מדובר בכורדי בעל אזרחות סורית.

ארדואן הגיע אתמול לספרד ביחד עם שר החוץ הטורקי ושמונה חברי קבינט נוספים, לשיחות עם הממשלה הספרדית, שמכהנת כנשיאה התורנית של האיחוד האירופי. העיתון "אל פאיס" דיווח כי ביקורו של ארדואן בספרד צפוי להימשך כרגיל ומחר הוא צפוי להגיע לפגישות בעיר קורדובה, לפני שישוב לטורקיה.

דיווח: סוכל ניסיון הפיכה צבאית בטורקיה

ואולם, נראה כי את ראש ממשלת טורקיה יש צרות גדולות הרבה יותר מהנעל שהושלכה לעברו. לפי דיווחים בכלי התקשורת נחשפה בימים האחרונים מזימה של גנרלים בכירים לשעבר בצא טורקיה, להפיל בכוח את משטרו של ארדואן. גל מעצרים חסר תקדים שנערך באיסטנבול, איזמיר ואנקרה, סיכל ככל הנראה את המזימה.

על פי הדיווח, פשטו עשרות שוטרים טורקיים על בתיהם של גנרלים בכירים לשעבר בצבא, ביניהם מפקד חיל האוויר, מפקד חיל הים וסגן הרמטכ"ל. יחד עמם נעצרו לפחות עוד שבעה קצינים בכירים הנמצאים עדיין בשירות פעיל בצבא. אלו חשודים כי תכננו לפוצץ מסגדים ולגרום למשבר דיפלומטי עם יוון - באמצעות הפלת מטוס טורקי.

החשד הוא כי מטרתם הייתה להפיל את המשטר האסלאמי בטורקיה, ולהחזיר את השלטון החילוני. ב-50 השנים האחרונות עברה טורקיה ארבע הפיכות צבאיות, האחרונה בשנת 1997.