סערה ברוסיה: אנימציה סאטירית על פוטין

ערוצי הטלוויזיה שנתונים לפיקוח צמוד נמנעים בדרך כלל מלעג לקרמלין או למנהיגים. עכשיו, סדרת אנימציה חדשה מבקרת את המנהיגות הרוסית ללא פחד. "אנחנו לא מפחדים שיורידו את הסדרה", אומרת מפיקת התכנית. "לפוטין יש הומור משובח"

הופעה יוצאת דופן הסעירה את הצופים ברוסיה: ערוצי הטלוויזיה שנתונים לפיקוח צמוד, מתרחקים בדרך כלל מלעג לקרמלין. את הנשיא וראש הממשלה מתבדחים על חשבונם של פקידי ממשל מושחתים וצינורות גז - לא ראו עד עכשיו.

מאחורי הקלעים, יוצרי הסדרה שמשודרת בתחנת הטלוויזיה הממלכתית, משתמשים בטכנולוגיה חדשנית כדי להפיח חיים בדמויות המצוירות. אבל אלה הנושאים שמועלים בתכנית שמחוללים את המהפכה הווירטואלית האמיתית. התסריט מעביר ביקורת עדינה על ראשי הממשל הרוסי, המדינה בה מבקריו של הקרמלין, בדרך כלל מושתקים - מפיקי הסדרה נוטלים כאן סיכון.

כתב ה-CNN ברוסיה שואל את  מפיקת הסדרה ברוסיה: "כשאת כותבת את התסריט, את צריכה להביא אותו לאישור הממשל ?". מפיקת התכנית השיבה: "אפילו לא למנכ"ל הרשת,תאמין לי, לפעמים הם רואים אותה לראשונה כשהיא משודרת. אני לא מאמינה שאנחנו עוברים את הגבול ושהסדרה תרד. לפוטין יש חוש הומור משובח, אם אנחנו נמשיך להצחיק באמת - הוא לא ייפגע, אני בטוחה".

סאטירה נגד הממשל או בשם הממשל?

פוטין והיורש שלו בכיסא הנשיא דמיטרי מדבדב הם בין הדמויות הקבועות בסדרה. במשך שנים, דמויות סאטיריות שעסקו במנהיגים רוסיים בלטו בהיעדרן ממסכי הטלוויזיה הרוסיים, לכן הופעתו של דמיטרי מדבדב, הנשיא הרוסי, היא בגדר הפתעה. זה גם מעלה את השאלה, האם סוף סוף הקרמלין משחרר מעט מאחיזתו הנוקשה בתקשורת הרוסית.

לקרמלין יש ניסיון מר עם תכניות כמו "חרצופים", תכניות הסאטירה החריפות הטיחו ביקורת חמורה במהלך שנותיו הראשונות בשלטון, הסדרה הורדה מהאוויר כשהקרמלין ביסס את השליטה שלו בתקשורת.

המבקרים אומרים שהגרסה הדיגיטלית, רכה בהשוואה לתכנית החדשה. היא מחקה סאטירה פוליטית, היא לא באמת סאטירה פוליטית, אבל היא מנסה להעביר מסר לציבור ולעולם. המסר הוא שמשהו השתנה ברוסיה, אבל לא נעשתה רפורמה של ממש בפוליטיקה.