חזרו בהם: רוסיה תספק טילי נ"מ לאירן

אכזבה לנתניהו: רוסיה החליטה להעביר את משלוח טילי הנ"מ מסוג S-300 לאירן, זאת למרות החלטתה לפני יומיים לדחות את המשלוח. "התחייבנו לספק את הטילים לאירן בלי קשר לגרעין האירני – שמוקם לצרכי שלום", אמר סגן שר החוץ של רוסיה

אחרי התקוות שעוררה רוסיה בקרב מדינות המערב לאחר שעל כך שתתמוך בסנקציות בינלאומיות חריפות יותר נגד תוכנית הגרעין של אירן, הודיע סגן שר החוץ הרוסי שארצו תשלח את טילי הנ"מ מסוג S-300 שאליו התחייבה מול אירן.

"יש לנו חוזה לספק את מערכת הטילים הזאת ואנו נקיים אותו", אמר סגן שר החוץ הרוסי סרגיי ריבקוב לסוכנות הידיעות הרוסית למרות התנגדותה של ישראל ושל ארצות הברית. כזכור, השבוע לאחר ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו במוסקבה, ציינו הרוסים שהמשלוח לאירן יתעכב בשל "בעיות טכניות" שלא פורטו.

סגן השר הוסיף כי במסגרת החוזה רוסיה מחויבת לספק לאירן את מערכות הטילים, ולכן אינם מתכוונים לחרוג מההסכם, אך ביקש להפריד את משלוח הנשק לתכנית הגרעין של אירן "כיוון שהיא נועדה למטרות שלום בלבד", לדבריו.

ארצות הברית וישראל פעלו באופן רציץ בתקופה האחרונה כדי להפעיל לחץ על רוסיה שלא לשלוח את טילי ה-S-300. זאת משום שהטילים עלולים להקשות על תקיפה צבאית של המערב, במידה שמשבר הגרעין עם אירן לא ייפתר בדרכים דיפלומטיות.

אירן דוחה את ההאשמות וממשיכה להעשיר אורניום

מוקדם יותר היום פורסמו תגובות חריפות בעולם לדוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שמעלה חשד כי אירן מנסה לפתח נשק גרעיני. דובר הבית הלבן הזהיר מפני השלכות חמורות לכך, וגם שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב אמר שהוא מודאג מההתפתחויות האחרונות.

אירן מצדה ממשיכה להעביר מסרים סותרים וחושפת לעולם את משחתת הקרב הראשונה שלה מייצור מקומי. נשיא המדינה שמעון פרס קרא היום להחריף את הסנקציות על אירן, וציין שדבריו אינם מכוונים דווקא לסנקציות כלכליות.

מחמוד אחמדיניג'אד דבק בגרסתו לפיה תוכנית הגרעין של אירן נועדה למטרות שלום, אך הודעה שנתן בשבוע שעבר על כך שהמדינה המוסלמית עלתה מדרגה בהעשרת האורניום מ-3.5% ל-20%, הגבירה את החשד שאירן מתכוונת לבנות פצצת אטום.

נשק גרעיני אמנם דורש רמת העשרה של 90%, אך מומחים חוששים שהעשרה ל-20% תשים את אירן על סף פריצה בתחום הגרעין. גורם רשמי בממשל האמריקאי אמר למגזין "טיימס" שהשלבים הראשונים של התהליך היו הקשים ביותר לאירן אך אם מגיעים ל-20%, אז הדרך ל-90% היא קצרה מאוד.