ספרד מציגה: יהודי חרדי דורך על מוסלמי ונוצרי

מיצג שנוי במחלוקת שהוצב בתערוכה במדריד הצליח לעורר זעם רב בישראל. הפסל - שמורכב מדמויות של יהודי, נוצרי ומוסלמי - מוצג לצד יצירה נוספת שבה מוצגת מנורה היוצאת מקנה של רובה עוזי. שגרירות ישראל הגישה תלונה בטענה שהמסר פוגעני ומעודד דעות קדומות

המיצג ה"אמנותי" במדריד (רויטרס)

מי שביקר בתערוכת האמנות המודרנית השנתית שנפתחה במדריד, לא יכול היה שלא לשים לב למיצג של האמן הספרדי אאוחניו מריניו שיוצר חיבור בין שלוש הדתות: מוסלמי שמתפלל על ברכיו נושא על גבו כומר נוצרי, ומעל שניהם עומד יהודי ונושא תפילה לשמיים.

יש שייראו בתמונה הזו דוגמא נפלאה לשיתוף פעולה בין שלוש הדתות, אך הצבת המיצג שזכה לשם "מדרגות לגן עדן" בסמוך ליצירה נוספת של האמן - שבו נראית מנורה יוצאת מקנה של עוזי - עוררה תגובות זועמות בקרב חלק מהמבקרים.

שגרירות ישראל: מסר פוגעני במסווה של אמנות

שגרירות ישראל במדריד אף העבירה תלונה למארגני התערוכה שהביעה צער על השימוש בחופש הביטוי לצורך העברה של דעות קדומות. "העברת מסר פוגעני אינו מכאיב פחות כיוון שהוא מוצג במסווה של יצירה אמנותית", נכתב בתלונה. האמן מצדו הסביר שלא התכוון ליצור פרובוקציה, אלא "להעביר רעיון של שיתוף פעולה בין שלוש הדתות שכולן מנסות להגיע לאלוהים".

מלבד הרעיון השנוי במחלוקת שמאחורי היצירה, האמן השתמש גם בחומרים שאינם נפוצים בחנויות האמנות הרגילות כמו שרף, סיליקון ושיער אדם - שמשווים לה מראה מציאותי ביותר. אבל באמנות כמו באמנות, כל אחד רואה את היצירה מהזווית שלו, ולמרות שאין הסכמה על הרעיון שמאחורי היצירה, היא כבר נמכרה לאספן בלגי עבור 50,000 אירו.