מלכת הקרנבל בת ה-7 לא עמדה בלחץ

הקרנבל הגדול בעולם נפתח אתמול בריו דה ז'ניירו עם תשומת לב רבה והתעניינות מיוחדת מכלי התקשורת בעולם - בעיקר בגלל ג'וליה לירה, ילדה בת 7 בלבד שלוהקה לתפקיד "מלכת המתופפים", תפקיד מיני ששמור בדרך כלל לסמלי סקס. אתמול ג'וליה לא עמדה בלחץ הגדול - ופרצה בבכי

הקרנבל בברזיל הוא הפסטיבל הגדול בעולם. מספר שיא של כ-750 אלף בני אדם מגיעים מכל רחבי העולם לצפות בחגיגה הצבעונית, ולאחר המלחמה על השגת מקום להניח בו את התרמיל ואת הראש בלילה, מתפנים לצפות במחזה המרהיב של שיירות הרקדניות בלבוש המסורתי והמינימלי.

את ההצגה השנה גנבה ג'וליה לירה, שזכתה לכבוד הגדול עם קבלת התואר "מלכת המתופפים" - מה שמחייב אותה לרקוד כשלגופה פיסת בד מינימלית בלבד. מלכת המתופפים השנה שונה מיתר המלכות בשנים האחרונות, בעיקר משום שבסיום הקרנבל - היא תחזור לבית הספר: ג'וליה חגגה לא מזמן את יום הולדתה השביעי.

עשר דקות לאחר שהחלה לצעוד בראש אחת הלהקות, ולאחר שבדקות המעטות האלה עטו על לירה עשרות צלמים, הילדה פשוט פרצה בבכי. אשת יחסי הציבור של הלהקה הבחינה בדמעותיה של ג'וליה ופינתה אותה אל מאחורי הקלעים, אך לאחר כחמש דקות נוגבו הדמעות, והילדה חזרה להוביל את הלהקה. "היא פשוט פחדה מהצלמים", סיפר אביה, שמשמש גם כמנהל הלהקה, "אבל הרגענו אותה, והיא נתנה הצגה גדולה".

השאלה המרכזית: האם זה ראוי?

הופעתה של ג'וליה בתפקיד "מלכת המתופפים" מעוררת דיון ציבורי נרחב בברזיל. קרלוס ניקודמוס, ראש הרשות להגנת הילד במחוז ריו, ביקש כבר לפני כשבועיים מבית המשפט למנוע את הופעתה של הילדה.

טענתו המרכזית הייתה שלא ניתן לאפשר לילדה בת שבע להשתתף בקרנבל בתפקיד שבאופן מסורתי מתקשר למין ומיניות. למרות טענותיו, בית המשפט החליט לדחות את עתירתו. אחד התיירים שהגיע למצעד הזדעזע למראה הילדה מנהיגה את הלהקה בלבוש מינימלי. "ילדה כה קטנה, פיזית ומבחינת גיל, לא צריכה למלא את התפקיד הזה", כך לדבריו.

בניגוד לדעת הרשויות, חורחה סוזה, אחד המתופפים בלהקה, מספר שהוא גאה להופיע לצדה של בת ה-7. "היא ההתגלמות של כל האהבה שיש לנו בלהקה", אמר סוזה, "בדרך כלל לתפקיד הזה אנחנו מגייסים מישהי מפורסמת, אבל אם אביה, שהוא מנהל הלהקה, החליט שהיא זו שתזכה לתפקיד הנחשק של מלכת המתופפים - אז זה ראוי".