צפו: הניאו-נאצים מרימים ראש בדרזדן

אלפי מפגינים ניאו-נאצים התייצבו אמש בדרזדן לציון יום השנה להפצצת העיר במלחמת העולם השניה, לפני 65 שנים. הרוחות התלהטו תוך זמן קצר והפכו להתפרעויות אלימות במיוחד, שבסופן פונו עשרות שוטרים ותושבים לבתי החולים. צפו במהומות

65 שנים אחרי הפצצת העיר דרזדן שבגרמניה במהלך מלחמת העולם השניה, חזרו המראות הקשים אל העיר. הפעם, בניגוד למבנים שהופצצו על ידי בעלות הברית, היו אלה תושבי העיר שהפרו את הסדר.

כוחות משטרה גדולים התעמתו אמש עם כ-5,000 מפגינים ניאו-נאצים לבושים בשחור שיצאו לרחובות העיר לציון יום השנה להפצצת העיר, שגרמה למותם של מאות אלפי אזרחים גרמנים בשנת 1945. השוטרים נאלצו להשתמש בכוח רב מול הצועדים, על מנת להפריד בינם לבין מתנגדי התנועה הניאו נאצית שהפגינו מולם.

מתנגדיהם של חברי התנועה הניאו-נאצית, שמנו מספר כפול של מפגינים, יצרו שרשרת אנושית בניסיון להגן על העיר מהשפעת הימין הקיצוני. אך ברגע שהניאו-נאצים הגיעו - האש הוצתה, והשוטרים נאלצו להתייצב כחוצץ בין שני המחנות.

את ערב יום האהבה הבינלאומי בילו אלפי שוטרים חמושים באלות ובנשק לפיזור הפגנות, שליוו את ההמון וניסו להפריד במשך שעות בין המחנות עד שהצליחו בסופו של דבר למנוע מאנשי התנועה הניאו-נאצית להפגין ברחובות העיר.

תחנות הרכבת שמהן נשלחו יהודים - שימשו מחסה למפגינים

עשרות פצועים, מפגינים ושוטרים פונו לבית החולים בעיר בעקבות המהומות, ובמשטרה מספרים על נזק רב שנגרם לעיר. המפגינים הציתו מכוניות רבות, ניפצו חלונות, והשחיתו רכוש רב. חלק מהמפגינים הניאו-נאצים התבצרו במהלך ההפגנה בתחנת הרכבת בעיר - אותה התחנה שממנה נשלחו רכבות עמוסות ביהודים, הומוסקסואלים ומתנגדים פוליטיים של השלטון הנאצי.

ב-1945, לקראת סופה של המלחמה, מפציצים בריטים ואמריקנים הרסו את העיר הגרמנית. אזרחים גרמנים רבים סבורים שהפצצת דרזדן אז הייתה לא הכרחית וגרמה למותם של אזרחים רבים בלי מטרה צבאית אמיתית מתוך יצר נקם ומתוך הפגנת כוח.