טהרן: חוגגים את המהפכה - ומכים מפגינים באכזריות

ברחובות אירן ציינו היום את יום השנה ה-31 למהפכה האיסלאמית, והממשל האירני הציף את הרחובות בנחשולי אדם. אנשי משמרות המהפכה עבדו בנחישות כדי למנוע הפגנות של תומכי האופוזיציה, אך סרטונים שצולמו בטלפון סלולרי והודלפו לרשת חושפים את האלימות ואת האכזריות שאירן מנסה להסתיר מעיני העולם. כך זה נראה

הממשל האירני הציף היום את הרחובות בנחשולי אדם. מיליון או שניים שטפו את חוצות טהרן, ועוד מיליונים בערי השדה, בהפגנות ה-22 בבהמן - התאריך הפרסי שמציין את יום המהפכה האיסלאמית.

אנשי משמרות המהפכה והבסיג' פעלו בנחישות ולא לקחו סיכונים, מחשש שהתנועה הירוקה של פעילי האופוזיציה תנסה לכבוש את מוקדי האירועים. אלפי מעצרי מנע, הפחדות והטרדות עשו את שלהם. וליתר ביטחון, עשרות אלפים מאנשי כוחות הביטחון עמדו בהיכון, ובמקרים לא מעטים מיהרו להפעיל אלות וגז מדמיע.

משמרות המהפכה דחקו את המפגינים לשוליים

ראשי האופוזיציה מוסאוי, כרובי וח'אתמי קראו לאנשיהם לצאת לעימות, אבל מתנגדי הממשל נדחקו מהרחובות הראשיים כך שהמחאה העיקרית התנהלה בתוך האוטובוסים שעמם הגיעו. התמונות שהגיעו היום מן האומה האירנית הראו שעיקר המחאות היו דווקא בעיר איספהאן, אבל גם שם היא הוגבלה לגנים ציבוריים ולא למוקד האירועים.

אלו שבכל זאת העזו להתנגד - זכו לתגובה קשה מצד אנשי משמרות המהפכה והמיליציה האזרחית - הבסיג'. באחד הסרטונים שהודלפו היום לרשת האינטרנט, נראה איש ביטחון אירני שהתעמת עם מפגין. המפגין היה ללא חולצה ולא התנגד למעצר, אולם זה לא הפריע לאנשי משמרות המהפכה: הוא הוכה נמרצות בשעה ששאר האנשים מורחקים מהמקום באיומי רובה.

השעון המהפכני מתקתק יותר לאט מהשעון הגרעיני

בסרטון אחר נראית אחת התהלוכות שהתקיימה היום. למרות שלא נצפו גילויי אלימות מצד המפגינים, השליכו אנשי משמרות המפכה רימון עשן אדום, כדי לפזר התקהלות - ככל הנראה של אנשים ממחנהו של מנהיג האופוזיציה מיר חוסיין מוסאווי.

ראשי המשטר מרגישים מן הסתם תחושת הקלה לאחר שמבחן הכוח הגדול עבר מבחינתם בשלום. אבל בכל זאת, האופוזיציה לא הרימה ידיים. הצילומים הסלולריים שהועלו היום לרשת מעידים שיש עדיין רבים שמעזים להתריס בפומבי נגד אחמדינג'אד - אולם נראה שהשעון המהפכני מתקתק הרבה יותר לאט מאשר השעון הגרעיני.

המחאה באירן - סיקור מיוחד:

האזינו לראיון עם שדרן הרדיו הפרסי בישראל

כך יעשה למתנגדי משטר בטהרן

ההפגנות בטהרן: תיעוד מבפנים

הממשל חוסם את הרשת - הבלוגרים ממשיכים

נשיא אירן התקפל: סופרים שוב את הקולות

אחמדינג'אד: העולם צריך ללמוד מאיתנו דמוקרטיה

נאום הניצחון: "עיני העולם נשואות אל אירן"

מהומות אלימות בטהרן אחרי התוצאות הרשמיות

המחאה באירן עוברת בטוויטר