יפן: כהני השינטו עברו לכדורגל

לא ברור מה עושה קבוצה של כהני שינטו יפנים עם כדורגל בטקס דתי שבכלל פונה אל הבורא. מה שבטוח שהמסורת עתיקת היומין, בה מתמסרים הכהנים המבוגרים בכדור, לא הייתה מביישת אף כדורגלן מקצועי. צפו בכדורגל מזווית קצת אחרת

כדורגל נוסח יפן: בתחילתה של כל שנה אזרחית חדשה עוטים על גופם כוהני דת השינטו מדים צבעוניים חגיגיים ומתוחכמים למדי למראה ויוצאים לטקס חשוב - משחק כדורגל.

במה שנראה כמו התמסרות כדורגל מקצועית במיוחד, ונקרא בשפה היפנית ה'מאטורי', פונים היפנים אל הבורא - בתקווה לדעת כמה פורייה תהיה השנה הבאה. זה אולי נראה כמו אחד מאבות משחק הכדורגל, אבל אין כאן תחרות - אולם תוצאות דווקא יש.

"זה טקס שאנחנו מקיימים בתחילת השנה, אנחנו שואלים עד כמה השנה תהיה פורייה בדגנים, חיטה וירקות", הם מסבירים, "היום זה היום שבו הבוראים מספקים את התשובות ואנחנו חוגגים את האירוע".

לא רק ספורט

מסורת משחק ה'מאטורי' היא עתיקת יומין וכבר לפני יותר מאלף שנה החלו בה כוהני הדת - הרבה לפני שפותחה גרסת הכדורגל המוכרת לנו כיום. הכוהנים מצידם לא אוהבים שמכנים את הטקס הזה ספורט. "בספורט אי אפשר להתעלם מהשפעת הניצחון או ההפסד", מבהיר אחד הכוהנים, "בטקס ה'קאמרי' השחקנים לא מתמודדים אחד נגד השני - זו לא התמודדות".

בניגוד לתחרותיות הספורטיבית המטרה ב"קאמרי" היא ההנאה מרוח החברות ומשיתוף הפעולה בין השחקנים, "זו אחת מהדרכים הרבות שבהן הקמארי נבדל מהספורט". אז מה צופה הבורא - על פי דת השינטו? על פי החיוכים והצהלות של הכוהנים השנה הקרובה - לפחות במישור החקלאי, תהיה שנה טובה.