מותו של "התפסן בשדה השיפון"

הסופר האמריקני ג'יי.די. סלינג'ר מת בגיל 91. ספרו המשפיע והמפורסם ביותר, המכונה בקיצור "התפסן", פורסם ב-1951 והפך לאחד הספרים הנמכרים בהיסטוריה. גיבור הספר, הולדן, הפך לאחת הדמויות המשפיעות במאה הקודמת

ג'י.די. סלינג'ר הלך לעולמו (AP)

אחד הסופרים המשפיעים ביותר במאה האחרונה, ג'רום דויד (ג'יי.די.) סלינג'ר, מי שכתב את הספר ויצירת המופת "התפסן בשדה השיפון" מת אתמול בגיל 91. סלינג'ר, גיבור נעורים של המונים והאיש שברח מאור הזרקורים כמו מאש, מת בנסיבות טבעיות בביתו בשיבה טובה.

"הוא חי במשך עשורים בבידוד, בבית קטן ומרוחק בעיר קומיש שבניו האמפשייר", מסר בנו בהודעה רשמית של המשפחה. ספרו המשפיע והמפורסם ביותר של סלינג'ר, שנולד לאב יהודי ואם קתולית,  פורסם ב-1951. "התפסן בשדה השיפון" נכתב בצל המלחמה הקרה, והביא את העולם המערבי לעידן של בגרות מפוקחת, חשדנית וצינית.

הספר נמכר ב-60 מיליון עותקים ברחבי העולם, והוא ממשיך להימכר ולהדגיש את המאבק חסר הסיכוי של התמים טוב הלב.

הולדן - דמות מרכזית של דור

בשנת 1980 הובילה השפעתו של הספר לתוצאות טרגיות - מעריץ הביטלס מרק צ'פמן התייצב מול ג'ון לנון טעון ברעיונותיו של סלינג'ר - ובידו אקדח. "הספר המהולל הזה מכיל תשובות רבות", אמר הרוצח וירה בכוכב הביטלס. גם היום ה"תפסן" עדיין כלול בתכנית הלימודים של בתי ספר סביב העולם, בהם גם בישראל. מעריציו של סלינג'ר פתחו לזכרו דף מיוחד בפייסבוק.

ספריו הנוספים של סלינג'ר בהם: תשעה סיפורים, יום מושלם לדג בננה ופראני וזואי, לא השפיעו או נמכרו כמו ה"תפסן". שפתו של הולדן, גיבור התפסן, והאפאתיות שפיתח בניו יורק - הפכו אותו לאחת הדמויות הספרותיות המוכרות במאה הקודמת ובעצם עד היום.